چرا کمپین تبلیغاتی شکست می خورد؟

شکست کمپین تبلیغاتی
کمپین های تبلیغاتی ممکن است به دلایل زیادی شکست بخورند، برخی از رایج‌ترین دلایل این است که آنها مخاطب درست را هدف قرار نمی‌دهند.

چرا کمپین تبلیغاتی شکست می خورد؟

برای آشنایی با بهترین کمپین تبلیغاتی می توانید تبلیغات چندین میلیون تومانی برند هایی مانند دیجی کالا، علی بابا، اسنپ یا تپسی را تماشا کنید. در ادامه از خود خواهید پرسید که چه چیزی یک کمپین را ارزشمند ساخته است؟ چه چیزی تا این حد سبب تاثیر یک بیبلورد ساده بر مخاطبان شده است؟ بیش تر از آن که پیش بروید باید از خود بپرسید که چرا کمپین تبلیغاتی شکست می خورد؟ آیا با تجربه مشابهی در شکست کمپین تبلیغاتی مواجه بوده اید؟

یک تصویر تبلیغاتی در دنیای حرفه ای تبلیغات داستان های بسیاری را از سر گذرانده است. برای یک استارت آپ تازه نفس یا یک برند با تجربه چند دهه ای، یک کمپین تبلیغاتی می تواند معجزه گر باشد. هر برندی با تبلیغات درست و متناسب دوباره به چرخه فروش باز می گردد. اما کمپین های میلیون تومانی دیگری هم وجود داشته اند که با شکست مواجه شده اند. در این مقاله سعی داریم بگوئیم چرا کمپین تبلیغاتی شکست می خورد؟

شکست کمپین تبلیغاتی
شکست کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی چیست؟

زندگی در قرن بیست و یکم یا همان قرن عجایب، شبیه به احاطه شدن توسط تکنولوژی و بیش از هر ابزاری توسط تبلیغات است. اما به نحوی این تبلیغات در اکثر اوقات تجربه های دل نشینی را سبب می شوند. تجربه های تازه ای را با هر یک پشت سر گذاشته ایم و برخی از آن ها که بیش از همه جذاب بوده اند در ذهن ها ماندگار شده اند. شاید امروز با دیدن تصاویر تبلیغاتی قرن 19 درباره خودرو های بنز یا یخچال جنرال به وجد بیایبم و از آن ها لذت خاصی ببریم. هر یک از این تبلیغات بخشی از یک کمپین تبلیغاتی موفق هستند.

کمپین تبلیغاتی اصولا توسط تیمی از افرادی حرفه ای که هر کدام دانش و تجربه خاصی دارند به وجود می آید. راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی به معنای انجام تبلیغات چند جانبه در زمینه های مختلف است. بهره گیری از ابزار های تبلیغاتی مختلف و ارائه یک محتوای مشترک در هر یک از آن ها می تواند قشر های مختلف جامعه که هر یک با هر کدام از این تبلیغات روبرو می شوند را تحت تاثیر قرار دهد.

شکست کمپین تبلیغاتی
شکست کمپین تبلیغاتی

ابزار های تبلیغاتی که در کمپین ها بیش از همه مورد استفاده قرار گرفته اند، تبلیغات اینترنتی و تبلیغات سرد هستند. تبلیغات اینترنتی شامل ایمیل مارکتینگ، تبلیغات در وب سایت ها مانند تبلیغات کلیکی، بنر های متحرک، اس ام اس مارکتینگ، کاتالوگ آنلاین، کارت ویزیت آنلاین و… هستند، هم چنین تبلیغات چاپی که امروز کمتر استفاده می شوند شامل چاپ بیلبورد، چاپ کارت ویزیت، چاپ کاتالوگ و برورشور هستند.

مهم ترین دلایل شکست کمپین های تبلیغاتی از نظر متخصصان

 • شناسایی جامعه هدف به درستی انجام نگرفته بنابراین هدف گذاری ها اشتباه رخ داده اند.
 • آن چه تبلیغ نموده اید مشابه با آن چه در واقعیت به مشتری ارائه داده اید نبوده است یا به عبارت بهتر در تبلیغات خود صادقانه رفتار نکرده اید.
 • پیام تبلیغاتی شما درست و زیبا و اصولی نبوده است. دقت کنید که هر یک از این 3 مورد ارزش بسیاری ایجاد می کنند.
 • تحقیقات شما از بازار کافی نبوده است؛ به اشتباه محصول یا خدمات خود را بدون رقیب یا کمیاب پنداشته اید. در همه عرصه های اینترنتی به درستی تحقیق کنید و سپس تصمیم گیری کنید.
 • استفاده از خدمات افراد غیر حرفه ای به راحتی سبب شکست کمپین تبلیغاتی خواهد شد.
 • عدم شناخت پرسونای مخاطب و ارائه یک تصویر متناقص.

تبلیغات یک دانش است و تصادفی رخ نمی دهد

کمپین تبلیغاتی
شکست کمپین تبلیغاتی

هیچگونه تصادفی در موفقیت یک کمپین روی نمی دهد. برای آن که مخاطب را متقاعد کنید نمی توانید به شانس و تقدیر روی بیاورید. تبلیغات یک دانش تخصصی و مدرن است که براساس اطلاعات روز دائما دچار تغییر می شود. بنابراین اگر کمپین تبلیغاتی شما با شکست روبرو شده است این اطمینان را به شما می دهیم که از دانش روز استفاده نکرده اید. دانش نوین برای متقاعد کردن مخاطب دروغ نمی گوید و یک پیش زمنیه حسابی برای آن طراحی می کند.

بهره گیری از دانش هایی چون روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد، و هنر هایی چون گرافیک و طراحی می توانند بیش ترین نقش را در راه اندازی و طراحی یک کمپین تبلیغاتی ایفا کنند. بنابراین اگر باز هم می پرسید که چرا کمپین تبلیغاتی با شکست مواجه می شود باید بگوییم که از این ابزار ها به درستی استفاده نکرده اید. امروزه برای آن که نیاز مخاطبان را درک کنید و از تمایلات آن ها مطلع شوید بهتر است تا جستجو های گوگل و شبکه های اجتماعی را بررسی کنید. آنالیز این موارد به شما در شناخت درست جامعه هدف یاری می رساند.

علل شکست یک کمپین تبلیغاتی

عوامل مختلفی برای شکست کمپبن های تبلیغاتی وجود داد حتی یکی از این علل موجب شکست کمپین می شود، این علل عبارت اند از:

 • عدم خلاقیت، تکرار مکررات، الهام گیری منجر شده به تقلید و عدم ابداع یک محتوای جدید
 • انتخاب زمانی نامناسب برای انتشار این سبک از تبلیغات و در نتیجه شکست کمپین
 • عدم تناسب محتوای کمپین با شرایط امروز جامعه و در نتیجه عدم بازدید آن
 • عدم پذیرش محتوا از سوی اکثریت جامعه هدف
 • جذابیت نداشتن و شکست در جلب توجه مخاطب
 • مدیریت نادرست تبلیغات
 • بهره نگرفتن از استراتژی های نوین و ابزار های به روز شده تبلیغات

محرک های تبلیغاتی را بشناسید

کمپین تبلیغاتی
شکست کمپین تبلیغاتی

عشق، افتخار، ترس، احتیاط، طمع، میل به رشد، تمایل به زیستن، تلاش برای پیروزی و بسیاری دیگر از جمله پارامتر های احساسی هستند که استفاده از آن در انجام امور تبلیغات می تواند سبب تحریک احساس مخاطب و تشویق او به اقدام گردد. کمپین تبلیغاتی وولوو، احساس نیاز به ایمنی و اولویت آن بر همه چیز را در مخاطب ایجاد می کند. یک کمپین تبلیغاتی شگفت انگیز متعلق به مک دونالد موفقیت چشمگیری را کسب نمود. این کمپین با شعار «ما نامحدود هستیم» مشهور شد و داستان آن درباره زنان بود. مک دونالد اعلام نمود که از هر 10 مدیر حاضر در این کمپانی 6 نفر آن ها از بانوان هستند. حتی لوگوی خود را چرخاند و در برخی جاها تبدیل به W نمود. مک دونالد طی این کمپین در شبکه های اجتماعی خود از زنان موفق تقدیر نمود. این کمپین بیش از 1.6 میلیارد بازدید در جهان ایجاد کرد.

این کمپین احساس حمایت از زنان، افتخار به زنان و البته قدرت آنان را تحریک نمود. بنابراین بسیاری از انسان های سراسر جهان این کمپین را تحسین نموده اند. در این میان نام مک دونالد بیش از همیشه و این بار برای حمایت از زنان درخشیده است. اما به هر حال این لوگوی مک دونالد بود که بیش تر از همیشه به چشم آمده است. این یکی از بهترین نمونه های استفاده از احساسات عمومی در امور تبلیغاتی است. شناخت درست از جامعه و درک نیاز های آن است که توانسته است این موفقیت های چشم گیر را رقم بزند.

تبلیغات ماندگار هرگز شکست نخواهد خورد

مهم ترین ابزار شما در امور تبلیغات محتوا است. خلق محتوای بصری و متنی درست و انتشار آن در زمان مناسب و انتشار از تریبون های استاندار نمی تواند با شکست مواجه شود. تبلیغاتی که در زمان کودکی با آن ها خاطره داشته اید چیست؟ تبلیغ پفک نمکی یا دوچرخه ها را به یاد دارید؟ چه چیزی یک تبلیغ را برای شما تا این حد ماندگار و خاطره انگیز نموده است. شاید بگوئید که با دیدن تیزر یک فیلم عاشق سینما شده اید یا با تماشای تیزر یک رویداد زندگی شما تغییر کرده است. این همان بخش تاثیر گذار تبلیغات است. میزان نفوذ تبلیغات در ذهن انسان ها غیر قابل انکار است. اگر با استفاده از اصول پیش بروید هرگز کمپین تبلیغاتی شما با شکست مواجه نخواهد شد.

علل شکست یک کمپین تبلیغاتی
شکست کمپین تبلیغاتی

وبسازان نوین، مشاوره تبلیغات اینترنتی

تیم متخصص وبسازان نوین، تشکیل شده از دانش آموختگان امور تبلیغات، طراحی وب سایت و تولید محتوا است. در صورتی که سعی دارید با استفاده از ابزار های نوین و موثر به تبلیغات گسترده بپردازید می توانید از مشاوره تخصصی برخوردار شوید. شما عزیزان می توانید با ما در تماس باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 0 میانگین: 0]

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهرداد جهانشیری
مهرداد جهانشیری
5 ماه قبل

مقاله ای که نوشتید عالی بود ولی چطور باید پیاده سازی بشه؟