اهداف بازاریابی هوشمند

اهداف بازاریابی هوشمند
اهداف بازاریابی هوشمند چیست، چرا آن ها اهمیت دارند و چهار نکته برای کمک به شما در تعیین اهداف هوشمند عملی را بررسی خواهیم کرد.

4 نکته برای تعیین اهداف بازاریابی هوشمند

زمانی که وقت و پول خود را در برنامه بازاریابی خود سرمایه گذاری می کنید، می خواهید بدانید که این برنامه منجر به نتایج و کمک به رشد کسب و کار شما می شود. شما اهدافی را برای کمپین خود تعیین می کنید، اما چگونه می دانید چه زمانی به آن ها دست یافته اید؟ در این مقاله، اهداف بازاریابی هوشمند چیست، چرا آن ها اهمیت دارند و چهار نکته برای کمک به شما در تعیین اهداف هوشمند عملی را بررسی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید درباره نحوه بهبود استراتژی برندسازی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، در وبلاگ ما چرخی بزنید تا در مورد مشاوره برندینگ و کمپین تبلیغات آنلاین آگاه باشید.

اهداف بازاریابی هوشمند چیست؟

SMART یا هوشمند مخفف عبارت زیر است:

  • خاص
  • قابل اندازه گیری
  • قابل دستیابی
  • مربوط
  • به موقع

بیایید به هر قسمت نگاه کنیم تا بفهمیم اهداف بازاریابی چگونه کار می کنند.

خاص

اهداف بازاریابی خاص هستند. بسیاری از شرکت ها این اشتباه را مرتکب می شوند که اهداف کلی یا مبهم ایجاد می کنند که هیچ جهتی ندارند. اگر اهداف شما مشخص نباشد، نمی دانید به چه چیزی می خواهید برسید.

“به دست آوردن سرنخ های جدید” یک هدف غیر اختصاصی است. همانطور که می بینید، راه روشنی برای دانستن اینکه آیا به این هدف رسیده اید وجود ندارد. این هدف مشخص نیست، بنابراین سنجش موفقیت کسب و کار شما دشوار خواهد بود.

اگر می‌خواهید برای کسب‌ و کارتان نتیجه بگیرید، اهداف خاصی را تعیین کنید. اهداف شما باید حاوی جزئیات کافی باشد تا هر کسی که به هدف شما نگاه می کند بداند به چه چیزی می خواهید برسید. به جای گفتن اینکه می‌خواهید سرنخ‌ های جدید به دست آورید، هدف بهتر این است که «40 سرنخ جدید از کانال‌های آنلاین به دست آورید». این هدف مشخص است، بنابراین هر کسی که به آن نگاه می کند می داند که می خواهید با تولید سرنخ به چه چیزی برسید.

مطالعه بیشتر : پرسونال برندینگ چیست؟

قابل اندازه گیری

اهداف بازاریابی هوشمند باید قابل اندازه گیری باشد. اندازه گیری موفقیت بدون داشتن اعدادی که نشان می دهد کمپین شما کار می کند، چالش برانگیز است. وقتی هدفی مانند “به دست آوردن سرنخ های جدید” تعیین می کنید، چگونه آن را اندازه گیری می کنید؟

بدون مقدار عددی، هرگز نخواهید فهمید که آیا به آن دست یافته اید یا خیر. شما دائماً سرنخ‌ های جدیدی به دست خواهید آورد، اما هرگز نمی‌دانید چه تعداد سرنخ برای رسیدن به هدفتان کافی است. یک هدف قابل اندازه گیری به شما اطلاع می دهد که چه زمانی به آن رسیدید.

با هدفی مانند «به دست آوردن 40 سرنخ جدید»، می‌دانید چه تعداد سرنخ باید به دست آورید. وقتی 40 سرنخ دریافت می کنید، می دانید که آن هدف را تکمیل کرده اید. یک هدف بازاریابی هوشمند عالی راهی برای سنجش موفقیت شما دارد.

قابل دستیابی

بزرگترین اشتباه بازاریابی که شرکت ها مرتکب می شوند، تعیین اهداف عجیب و غریب است که دستیابی به آنها تقریباً غیرممکن است. دیدن رویاهای بزرگ و رسیدن به اهداف قابل توجه بسیار خوب است، اما نمی خواهید تیم خود را برای شکست آماده کنید.

اگر اهداف خیلی بزرگ تعیین کنید، به موقع به آنها نخواهید رسید. اهداف خوب و هوشمند بازاریابی، سطح را بالا می برند، اما نه آنقدر که نتوانید به آنها برسید. با نگاه کردن به آنچه در گذشته به دست آورده اید، اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید.

سابقه شما به شما کمک می کند تا اهدافی را تعیین کنید که چالش برانگیزتر هستند اما همچنان قابل دستیابی هستند. فرض کنید به چند ماه گذشته نگاه می کنید تا ببینید چه تعداد سرنخ به دست آورده اید. در دو ماه قبل، شما 30 و 32 سرنخ دریافت کردید. وقتی در مورد اهداف خود واقع بین باشید، انگیزه خواهید داشت.

مربوط

اهداف بازاریابی هوشمند برای مشاغل مرتبط هستند. آنها با اهداف کلی شرکت شما مرتبط هستند. اگر هدف شما افزایش درآمد است، می خواهید از اهداف بازاریابی هوشمند استفاده کنید که به شما در رسیدن به آن کمک می کند.

اگر هدف بزرگ‌ تر شما افزایش درآمد باشد، داشتن هدف برای دستیابی به تعداد معینی از سرنخ‌ها در یک زمان خاص به شما کمک می‌کند تا به آن برسید. افزایش درآمد با هدف شما مرتبط است زیرا سرنخ ها اغلب تبدیل به تبدیل برای کسب و کار شما می شوند.

اگر می خواهید با اهداف بازاریابی هوشمند خود موفقیت را مشاهده کنید، همه اهداف خود را مرتبط کنید. این به شما کمک می کند متمرکز بمانید و به اهداف تجاری گسترده تر خود نزدیک شوید.

به موقع

اهداف هوشمند همیشه باید یک ضرب الاجل داشته باشند. شما ممکن است هرگز بدون ضرب الاجل به اهدافی دست یابید زیرا هر زمان که بخواهید می توانید آنها را تکمیل کنید.

اگر موعد مقرر ندارید، ممکن است در نهایت برای شرکت خود هزینه و زمان بیشتری را متحمل شوید، زیرا مردم برای تکمیل هدف با جدیت کار نمی کنند. ضرب‌الاجل‌ها احساس فوریت را ایجاد می‌کنند.

اگر کسی بداند که باید در یک زمان خاص به هدفی برسد، به او انگیزه می دهد، بنابراین وقتی برای اهداف خود محدودیت زمانی تعیین می کنید، به شما کمک می کند روند خود را ارزیابی کنید.

اگر در نیمه های ماه اکتبر هستید و تنها 10 مورد از 40 سرنخ را برای ماه دارید، این فرصتی است برای شما که استراتژی خود را مجدداً ارزیابی کنید و ببینید در کجا ممکن است برای رسیدن به آن هدف نیاز به ایجاد تغییرات داشته باشید.

چرا اهداف بازاریابی هوشمند اهمیت دارند؟

اهداف بازاریابی هوشمند

اهداف بازاریابی هوشمند اهمیت دارند زیرا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می کنند. زمانی که اهدافی را ایجاد می کنید که بتوانید آن ها را اندازه گیری کنید و با کمپین خود مرتبط باشند، احتمال دستیابی به آن ها بیشتر است.

این اهداف به شما کمک می کند تا یک برنامه عملی ایجاد کنید. این به شما امکان می دهد تا یک فرآیند گام به گام برای رسیدن به اهداف بزرگتر خود ایجاد کنید. اهداف بازاریابی هوشمند وضوح و جهت را برای تیم شما فراهم می کند.

اگر هدفی برای افزایش درآمد دارید، تیم شما نمی‌داند از کجا شروع کند. تیم شما بهترین روش ها یا رویکردهای بازاریابی را برای رسیدن به آن اهداف نمی شناسد. اهداف بازاریابی هوشمند اهداف بزرگتر را شکست می دهد.

4 نکته برای تعیین اهداف عملی بازاریابی هوشمند

اکنون که همه چیز را در مورد اهداف بازاریابی هوشمند می دانید، اجازه دهید به چهار نکته برای اولین مورد شما نگاه کنیم.

1. اهداف بزرگ و کوچک را تعیین کنید

اگر به نمونه هایی از اهداف بازاریابی هوشمند نگاه کنید، خواهید دید که هر کدام هدف بزرگتری در ذهن دارند. برای کمک به دستیابی به آن اهداف بزرگتر، باید اهداف کوچکی را تعیین کنید. هدف اصلی خود را تعیین کنید تا بتوانید اهداف بازاریابی هوشمند کوچکتری ایجاد کنید.

برای مثال، فرض کنید هدف اصلی شما این است که تا 3 ماه 10 میلیون به دست آورید. این نقطه عطف یک هدف بازاریابی عالی است زیرا شما می توانید اهداف کوچکتری را برای رسیدن به آن هدف تعیین کنید. در این مورد، ممکن است اهدافی را برای ایجاد تعداد معینی از سرنخ ها از طریق ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات رسانه های اجتماعی تعیین کنید.

اگر هدف اساسی‌ تر و فراگیرتری نداشته باشید، تیم شما برای دانستن اینکه برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنند دچار مشکل می‌شوند. هنگامی که هدف بزرگتر خود را تعیین کردید، می توانید اهداف کوچک تری ایجاد کنید تا به شما کمک کند تا برای رسیدن به آن تلاش کنید.

2. اهداف را عددی کنید

برای اطمینان از ایجاد اهداف بازاریابی هوشمند، سعی کنید اهداف خود را عددی کنید. به طور معمول، یک هدف عددی قابل اندازه گیری است. اگر هدفی مانند «کسب تبدیل بیشتر» تعیین کنید، نمی‌توانید آن هدف را اندازه‌گیری کنید.

هیچ راه مشخصی برای دانستن اینکه چه زمانی به آن هدف رسیده اید وجود ندارد. از سوی دیگر، می‌توانید هدفی مانند «فروش ۴۰» را اندازه‌گیری کنید. شما همچنین می توانید فروش را به راحتی پیگیری کنید. می توانید ردیابی کنید که چه کسانی محصولات یا خدمات را از کسب و کار شما خریداری می کنند و آن را به فهرست خود اضافه کنید.

اهداف عددی به شما این امکان را می دهد که بدانید آیا در مسیر رسیدن به اهداف خود هستید یا خیر.

3. ضرب الاجل های کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کنید

زمانی که هدف گذاری می کنید، می خواهید اهداف کوتاه مدت و بلندمدت را انتخاب کنید. اهداف کوتاه مدت شما باید به شما کمک کند تا به اهداف بلند مدت خود برسید. اگر می‌خواهید در اهداف بازاریابی هوشمند موفق باشید، اهداف کوتاه‌ مدتی ایجاد کنید که می‌توانید با پیشرفت به سمت اهداف بلندمدت خود، آن‌ها را بررسی کنید.

مطالعه بیشتر : 10 اشتباه در برندینگ

اهداف کوتاه مدت شما را برای موفقیت آماده می کند و به عنوان پله ای برای رسیدن به هدف اصلی شما عمل می کند. اهداف کوتاه مدت به شما کمک می کند در مسیر خود بمانید. اگر متوجه شدید که به اهداف کوتاه‌مدت خود نمی‌رسید، تنظیم کنید و اهداف جدید ایجاد کنید.

شما همچنین می خواهید اهداف بلندمدتی برای داشتن پله های بزرگتر برای کار در نظر بگیرید. این به شما کمک می کند متمرکز بمانید و برای دستیابی به هدف بازاریابی هوشمند خود تلاش کنید. با ایجاد اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت، رویکرد کمپین فعال‌تری ایجاد می‌کنید و کمپین خود را کارآمدتر نظارت می‌کنید.

4. پیگیری پیشرفت هدف

هنگامی که اهداف بازاریابی هوشمند را تعیین می کنید، پیشرفت خود را پیگیری کنید. پیگیری تلاش‌هایتان به شما کمک می‌کند بدانید که آیا استراتژی‌هایتان کارآمد هستند یا خیر. همانطور که برای رسیدن به اهداف کوچکتر خود تلاش می کنید، مطمئن شوید که آنها نتایج را به همراه دارند.

اگر پیشرفت خوبی ندارید، ممکن است لازم باشد در استراتژی های خود تجدید نظر کنید. اندازه گیری پیشرفت کمپین شما اطمینان حاصل می کند که به سمت موفقیت می روید.

از همین امروز شروع به تنظیم اهداف بازاریابی هوشمند کنید

اهداف بازاریابی هوشمند به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را توسعه دهید و به اهداف خود برسید. امروز اولین هدف بازاریابی خود را ایجاد کنید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 0 میانگین: 0]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها