لید یا سرنخ فروش چیست؟

سرنخ فروش یا لید فروش
سرنخ هر کسی در یک بازار تعیین شده است که می تواند از یک محصول یا خدمات منتفع شود و از طریق نوعی عمل علاقه نشان داده است.

سرنخ فروش چیست و چه کاربردی دارد؟ 

ما همیشه سعی می کنیم در این دنیای رقابتی چیزی بفروشیم. گاهی حتی بدون اینکه متوجه باشیم و ما سال هاست که این کار را انجام می دهیم. فروش به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مصرف کننده مدرن تبدیل شده است. اما فروش به چه معناست؟ به طور خلاصه همه چیز و جزء اساسی که فروش را برای یک کسب و کار هدایت می کند، سرنخ فروش است. هدف این مقاله تشریح این است که سرنخ فروش چیست و چگونه می توانید سرنخ های بیشتری را به کسب و کار خود وارد کنید. برای دستیابی به این هدف، باید به طور کامل درک کنید که چه چیزی، چگونه و چرا یک سرنخ فروش!
لید یا سرنخ فروش به هر فرد یا نهادی گفته می شود که با قصد خرید از شما، یا گاهی اوقات بدون آن، با کسب و کار شما در تماس بوده است. آنها ممکن است فوراً آماده خرید نباشند، اما در اغلب موارد، برای محصول یا خدماتی که شما ارائه می‌دهید در آینده نیازی خواهند داشت.

در اینجا دو مورد وجود دارد، اجازه دهید همان را با استفاده از مثال توضیح دهم. فقط فرض کنید که شما یک تجارت مسافرتی دارید که بسته های تعطیلات را می فروشید.

مشاوره برندینگ و برندسازی اصولی با تیم مجرب وبسازان نوین

مورد اول: زوجی که به زودی ازدواج می کنند به دنبال بسته های تعطیلات خوب برای ماه عسل خود هستند. تلاش های بازاریابی شما جواب داد و آنها با وب سایت شما برخورد کردند. آن‌ها به آن می‌ روند و بسته‌ های داخلی و بین‌ المللی زیادی را که باید به آن‌ها ارائه دهید، بررسی می‌کنند. آن ها برای کسی که واقعا دوست دارند پرس و جو می کنند. فروشنده شما با آن ها تماس می گیرد و در عرض چند روز یک بسته برای خود خریداری کرده اند.

سرنخ فروش یا لید فروش
سرنخ فروش یا لید فروش چیست

این یک سرنخ فروش است که تمایل زیادی به تبدیل و خرید سریع دارد، زیرا آنها نیاز فوری داشتند.

مورد دوم: یک مراجعه کننده جوان که به تازگی شروع به درآمد کرده است، در وب سایت شما اتفاق می افتد. همکاران و دوستان آنها همگی تصاویر سفرهای مختلف خود را در شبکه های اجتماعی خود منتشر می کنند. با کمی علاقه، آنها به وب سایت شما می روند و به تمام بسته های تعطیلات شما نگاه می کنند و رویای روزی را در سر می پرورانند که بتوانند یک تعطیلات شیک را نیز برنامه ریزی کنند. فروشنده شما با آنها تماس می گیرد، اما آنها گریزان هستند و خریدی انجام نمی دهند. اما شما به ارسال ایمیل‌ های مفید برای آنها ادامه می‌دهید. چند سال بعد وقتی زمان و پول دارند یاد شما می افتند و از شما بسته تعطیلات می خرند.

این یک سرنخ فروش است که در اولین تماس تمایل کمی به تبدیل داشت، اما در نهایت از شما خرید کرد.

مطالعه بیشتر : قیف بازاریابی چیست و قیف بازاریابی چگونه کار می کند؟

حالا، اگر بخواهم از شما بپرسم کدام سرنخ برای کسب و کار شما مهمتر است، احتمالاً می گویید مورد 1. اما اینجاست که بسیاری از کسب و کارها اشتباه می کنند. نه، هر دو لید مهم هستند. در مورد دوم، در واقع، پرورش مداوم رهبری به آنها کمک کرد تا زمانی که واقعاً به آن نیاز دارند، کسب و کار را به خاطر بسپارند.

چرا سرنخ فروش مهم است؟

اکنون می‌ دانید که سرنخ فروش چیست، سؤال بعدی این است که چقدر برای کسب‌ و کار من مهم است. شما همیشه نیاز دارید که سرنخ های خود را به سمت شما بیاورید تا اینکه کورکورانه به آنها دسترسی پیدا کنید. این همان کاری است که بسیاری از کسب و کارها هنگام راه اندازی اشتباه می کنند. آنها تصمیم می گیرند اطلاعات تماس را بخرند و بدون هیچ بینشی با این سرنخ ها تماس بگیرند. اما اینها سرنخ های شما نیستند. آنها فقط شماره تلفن های تصادفی هستند.

یک مخاطب تنها زمانی به یک رهبر تبدیل می شود که به کسب و کار شما ابراز علاقه کند. این ممکن است از طریق تلفن یا ایمیل با شما تماس بگیرند یا با حضور آنلاین شما مانند وب سایت یا ابزارهای رسانه اجتماعی ارتباط برقرار کنند. البته، گسترش سرما همچنان کار می کند. اما حتی پس از آن، فروشندگان قبل از اینکه آنها را به عنوان پیشرو طبقه بندی کنند، تحقیقات کاملی انجام می دهند.

اما، وقتی سرنخ فروش دارید که به میل خود به شما می رسد، برای شما آسان است که بفهمید آنها چه می خواهند. اگر ابزار مناسبی دارید، می‌توانید آنها را در حالی که به سمت پایین قیف فروش شما حرکت می‌کنند، ردیابی کنید. صفحاتی که بازدید می کنند، ایمیل هایی که ارسال می کنند و مکالماتی که با شما دارند را ببینید. و شما قادر خواهید بود نقاط درد آنها را میخکوب کنید و در نهایت آنها را به مشتری خود تبدیل کنید.

به یاد داشته باشید، سرنخ فروش اولین گام برای جذب مشتری است.

چگونه سرنخ های فروش را بدست می آورید؟

سرنخ فروش یا لید فروش
سرنخ فروش یا لید فروش چیست

تولید سرنخ اولین کانالی است که هر کسب و کاری برای تکمیل آن نیاز دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که سرنخ ها می دانند شما کی هستید، چه چیزی ارائه می دهید و چگونه شما را پیدا کنند. در اینجا چند روش متداول تولید سرنخ وجود دارد که در جذب سرنخ های فروش به خط لوله شما کار می کنند.

رسانه های اجتماعی

این عصر دیجیتال است، جایی که همه و خانواده‌شان در رسانه‌ های اجتماعی حضور دارند. این را به سود خود استفاده کنید قبل از رفتن به شهر باید یک استراتژی رسانه اجتماعی خوب ایجاد کنید. دریابید که مخاطبان هدف شما کجا هستند. اگر یک محصول مصرفی می فروشید، بیشتر اوقات، پلتفرم هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام بهترین گزینه برای شما خواهند بود. اما، اگر یک محصول صنعتی می فروشید، باید در لینکدین باشید که خریداران شما نیز در آن حضور داشته باشند.

مقالات یا پست های مرتبط را در این پلتفرم ها ارسال کنید تا توجه مشتریان بالقوه خود را جلب کنید. مطمئن شوید که پیام شما چشم نواز است بدون اینکه به عنوان هرزنامه در نظر گرفته شود.

کمپین های PPC یا تبلیغات کلیکی

گوگل ادوردز از نظر دریافت ترافیک بیشتر و نان اکثر مشاغل است. همچنین می‌توانید کمپین‌ های مرتبطی را اجرا کنید که تضمین می‌کنند وقتی مشتریان بالقوه شما کلمات کلیدی مرتبط با شما را جستجو می‌کنند، کسب‌ و کار شما در صدر قرار می‌گیرد. راه های خوبی وجود دارد که از طریق آنها می توانید تبلیغات خود را برای دیده شدن بیشتر بهینه کنید.

نه تنها AdWords، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین نیز گزینه‌هایی برای اجرای تبلیغات پولی ارائه می‌ دهند. این پلتفرم‌ ها دارای اطلاعات فراوانی درباره سرنخ‌ های شما مانند جمعیت شناسی، مدارک تحصیلی و علایق آنها هستند. آن ها دارای گزینه های هدف گیری هستند که می توانید از آنها برای ایجاد و دستیابی به مخاطبان مناسب برای کسب و کار خود استفاده کنید.

بازاریابی موتورهای جستجو یا سئو سایت

نوشتن مقاله برای موتورهای جستجو هرگز قدیمی نمی شود. فهرستی از بهترین کلمات کلیدی که برای کسب و کار شما منطقی هستند تهیه کنید. سپس تا جایی که می توانید شروع به نوشتن کنید. در واقع، این ممکن است ارزان ترین روشی باشد که شما برای ایجاد سرنخ با بازده بلندمدت دارید.

هنگامی که مقاله شما برای کلمه کلیدی مناسب رتبه بندی می شود، جریان ثابتی از سرنخ هایی را که از صفحه شما بازدید می کنند به ارمغان می آورد. فقط اطمینان حاصل کنید که این مقالات در پایان دارای یک CTA خوب هستند تا بتوانید از انجام اقدامات مناسب اطمینان حاصل کنید. این می تواند مواردی مانند ترک یک استعلام، یا ثبت نام برای یک آزمایش رایگان یا درخواست نسخه نمایشی باشد. به این ترتیب می توانید آنها را تشویق کنید تا قدم بعدی را بردارند.

وبینار ها یا پادکست ها

اکنون، این یک راه بسیار موثر برای ایجاد سرنخ خوب است. موضوعاتی را که برای مخاطبانتان جالب خواهد بود پیدا کنید و مردم را وادار کنید که به جای شما صحبت کنند. اگر این کار را به درستی انجام دهید، می تواند یک تغییر واقعی بازی برای شما از نظر جذب سرنخ باشد.

از آنجایی که اکثر این وبینار ها و پادکست ها از شما نیاز دارند که در آنها ثبت نام کنید، می توانید اطمینان حاصل کنید که رهبر باید اطلاعات تماس خود را برای پیوستن وارد کند. علاوه بر این، می‌توانید پادکست‌ها یا وبینارهای زنده را به ویدیو تبدیل کنید و سپس افراد را برای دسترسی به آنها ثبت نام کنید.

خب بعدش چی؟

سرنخ فروش یا لید فروش
سرنخ فروش یا لید فروش چیست

خوب، بنابراین می دانید سرنخ فروش یا لید چیست، چرا به آن نیاز دارید و چگونه آن را جمع آوری کنید. چی چیز باقی مانده است؟ جمع آوری آنها کافی نیست، باید اطمینان حاصل کنید که آنها در نهایت به مشتری پرداخت کننده شما تبدیل می شوند. چون این کل موضوع است، درست است؟ حراجی.

مطالعه بیشتر : بهترین راه برای عذرخواهی از مشتریان

برای انجام درست این کار، باید ابزاری را برای خود تهیه کنید که به شما کمک می کند تا سرنخ های خود را ردیابی، مدیریت، پرورش دهید و در نهایت تبدیل کنید. در حالت ایده‌آل، قبل از شروع جذب سرنخ، باید روی یک پلتفرم اجرای فروش خوب سرمایه‌گذاری کنید.

می‌ توانید به‌ طور خودکار سرنخ‌ ها را بر اساس عواملی مانند جغرافیا، علاقه، محصول یا صرفاً به‌ صورت دوره‌ ای بین تیم فروش خود توزیع کنید. همچنین می‌ توانید آن‌ ها را به فهرست‌ها تقسیم کنید و کمپین‌های پرورشی بفرستید تا مطمئن شوید که در بالای ذهن آنها هستید. علاوه بر این، می‌توانید تیم خود را در تلاش برای تبدیل سرنخ‌هایتان بررسی کنید. گزارش‌های دقیق به شما کمک می‌کنند کار خود را اندازه‌گیری کنید و بفهمید چه چیزی برای شما مفید است در مقابل چه چیزی که نیست.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 1 میانگین: 4]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها