طراحی سایت ریسپانسیو ( واکنشگرا ) چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو
با گسترش اینترنت و فراگیری آن در دنیای امروز به ویژه برای کاربران موبایلی و همچنین استفاده گسترده از وب سایت ها در موبایل، نمایش رسپانسیو وب سایت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی وب سایت دنیای بزرگ و خاصی دارد که پیچیدگی های آن هم زیبا هستند. تکنولوژی با گذشت هر ثانیه رشد می کند و دریچه ای تازه را به روی انسان می گشاید. اگر برای ایده های خود نیاز به طراحی وب سایت دارید باید بدانید که طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ این مورد یکی از اساسی ترین مواردی است که کاربر با آن درگیر می شود، این که کاربران فروشگاه اینترنتی شما با چه چیزی در نمایشگر موبایل یا تبلت خود روبه رو هستند اهمیت بسیاری دارد.

طراحی ریسپانسیو دقیقا به رابط کاربری می پردازد و صفحه ای را که در اختیار مخاطب قرار می گیرد را بررسی می کند، ممکن است مخاطب شما با استفاده از دستگاه های مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپتاب، آیپد و کامپیوتر به بازدید از وب سایت شما بپردازد. در هر یک از این دستگاه ها ابعاد صفحه و شکل آن متفاوت است. بعضی از این ابزار ها افقی و بعضی عمودی هستند. بعضی از فریم ها مستطیل و بعضی مربع هستند. چگونه می توان با یک طراحی مناسب و جامع، این امکان را به کاربر داد که در هر دستگاهی که دارد صفحه ای مناسب و کامل را بدون نیاز به افقی کردن و تغییر دادن سایز آن ببیند؟ در این مقاله سعی داریم طراحی سایت ریسپانسیو را بررسی کنیم. تا پایان مقاله همراه ما در وبسازان نوین بمانید.

خدمات طراحی سایت در کرج با تیم مجرب وبسازان نوین

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت واکنش گرا (Responsive) چیست؟

یکی از جالب ترین تکنیک های طراحی وبسایت این است که وب سایت شما کاملا واکنشگر باشد. با توجه به توضیحاتی که داده شد، در عبارتی ساده طراحی ریسپانسیو به معنای این است که کاربر با استفاده از هر دستگاه هوشمندی که دارد بتواند سایز مناسبی از اطلاعات وب سایت را دریافت کند. این که صفحه وب شما در هر سایزی از کوچک ترین که موبایل تا بزرگترین که مانیتور است بتواند رابط کاربری کامل و مناسبی را به کاربر نشان دهد.

برای نمونه اطلاعاتی از قبیل منوی وبسایت، پاورقی و تصاویر در هر دستگاهی به شکلی مناسب نمایش داده شوند. در واقع طراحی واکنشگرای سایت به شکل پذیری و تغییر ظاهر وب سایت به تناسب هر مرورگر و صفحه نمایش می پردازد، این کار با استفاده از سیستم شبکه بندی شکل پذیر ممکن می شود. هم چنین با تعیین ابعاد به صورت درصدی می توان طراحی ریسپانسیو را ممکن نمود. صفحه ای ریسپانسیو است که در هر صفحه ای و هر دستگاهی بدون نیاز به زوم کردن گوشی به طور کامل صفحه را نمایش دهد.

طراحی سایت واکنش گرا (Responsive) چیست؟

مطالعه بیشتر : آیا برای کسب و کار خود به وب سایتی نیاز دارم؟

ساده ترین روش طراحی صفحه ریسپانسیو

 • Bootstrap ،   یک فریم وورک رایگان برای ریسپانسیو کردن صفحات وب سایت می باشد.
 • media@ ،  برای اعمال استایل مورد نظر در هر سایز از مرورگر است.
 • CSS ، فریم وورکی برای ریسپانسیو نمودن صفحات، که به صورت پیش فرض با سایز موبایل است.

فریم وورک ها و ابزار های بسیاری وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید وب سایت را ریسپانسیو کنید. اغلب این ابزار ها رایگان هستند و امکانات بسیار مناسبی دارند. برای طراحی و بسایت ریسپانسیو می توانید از روش های موجود استفاده کنید تا بهترین تصویر را در اختیار کاربر قرار دهید. مهم ترین راه برای جذب مخاطب این است که صفحه ای بدون نقص و اصولی که دسترسی مناسبی دارد را به او نشان دهید.

چرا باید وب سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

نخست آنکه وب سایت ها به وسیله لپ تاب و یا کامپیوتر که سایز مشابهی دارند طراحی می شوند، نسخه ای از هر وب سایت که متناسب با لپ تاب شما باشد به هر حال موجود خواهد بود. اما در این میان آیا از آمار سرچ هایی که به وسیله تلفن همراه انجام می شوند اطلاع دارید؟ آیا می دانید که بیش از 50 درصد از سرچ های گوگل به وسیله تلفن همراه انجام شده اند؟ به این طریق وب سایت شما باید نسخه ای ریسپانسیو باشد تا مخاطبان شما که با تلفن همراه وارد شده اند از آن نا امید نشوند. هم چنین بسیاری از نوجوانان که هنوز تلفن همراه ندارند ممکن است از آیپد،نوت بوک و تبلت استفاده کنند.

چرا باید وب سایت ریسپانسیو داشته باشیم؟

با توجه به میزان بالای استفاده از اینترنت در میان نوجوانان، شما به یک وب سایت ریسپانسیو نیاز دارید نادیده گرفتن اهمیت این موضوع می تواند سبب کاهش مخاطبان واقعی شما شود. ضرورت طراحی وب سایت ریسپانسیو را با توجه به تنوعی که در استفاده از دستگاه ها رواج دارد بسنجید. بنابراین برای اینکه همه مخاطبان خود را حفظ کنید، چه آن هایی که با گوشی در ارتباط هستند و چه آن هایی که با لپ تاب فعال هستند باید ریسپانسیو باشید.

9 اصل مهم در طراحی سایت های ریسپانسیو

 1. افزایش مخاطبان سایت و در نتیجه افزایش ترافیک سایت
 2. سازگاری تمام صفحات وب سایت با تمام دستگاه ها
 3. ارتقای تجربه کاربری
 4. بهبود سئو سایت
 5. افزایش رضایت مخاطب
 6. افزایش بازدید وبسایت و در نتیجه افزایش فروش
 7. افزایش نرخ تبدیل به مشتری
 8. کاهش مخاطبانی که ناگهان وب سایت را ترک می کنند
 9. افزایش توانایی شما در مدیریت وبسایت

آیا ریسپانسیو بودن سایت بر سئو هم تاثیر دارد؟

حتما می دانید که موتور جستجوی گوگل و الگوریتم های مربوط به آن ها روز به روز در حال رشد هستند، این الگوریتم ها به گونه ای طراحی می شوند تا بهترین وبسایت ها را در اختیار مخاطب قرار دهند موتور جستجوی گوگل هم وب سایتی را که ریسپانسیو باشد به وب سایت مشابهی که واکنشگرا نباشد را ترجیح می دهند. به علاوه با ریسپانسیو شدن وب سایت و افزایش زمان بازدید مخاطب، صفحه وب مورد توجه گوگل قرار می گیرد.

آیا ریسپانسیو بودن سایت بر سئو هم تاثیر دارد؟

به این شکل وبسایت شما شانس بهتری در قرار گیری میان رنک اول گوگل را خواهد داشت. ریسپانسیو بودن صفحه کمک شگفت انگیزی در سئو سایت دارد. از دیگر دلایل اهمیت ریسپانسیو بودن صفحه در سئو سایت را می توان سرعت لود شدن صفحه دانست. اصولا صفحاتی که به صورت واکنشگرا طراحی شده اند با سرعت بهتری لود می شوند. الگوریتم گوگل سایتی را مورد توجه قرار می دهد که رابط کاربری بهتری دارد و اهمیت بیشتری به رضایت مخاطب داده است. صفحه ای که با سرعت بالا لود شود در موتور جستجو در جایگاه بالاتری قرار می گیرد.

3 سایز مناسب برای طراحی سایت ریسپانسیو

 1. سایز مناسب برای تلفن همراه: کمتر از 600 پیکسل
 2. سایز مناسب برای تبلت، نوت بوک، تلفن همراه بزرگ: 600 تا 900 پیکسل
 3. سایز مناسب برای لپ تاب و کامپیوتر های رومیزی: بیشتر از 900 پیکسل

حداقل 3 سایز باید برای ریسپانسیو بودن طراحی نمود که سایز کوچک، متوسط و بزرگ را شامل می شوند. به یاد داشته باشید که مهم ترین دلیل برای ریسپاسیو بودن وب سایت شما، افزایش تجربه کاربری است. برقراری تعاملی مناسب با وب سایت برای کاربران اهمیت بسیاری دارد. در غیر این صورت اگر کاربر مجبور شود برای دیدن یک تصویر گوشی خود را افقی کند، حتما وب سایت را ترک میکند.

نکات و ترفندهای طراحی قالب ریسپانسیو

 • خوانایی و وضوح صفحه در تمامی رزولوشن ها
 • تغییر فریم و تناسب با دستگاه
 • انتقال درست رنگ ها در تمامی ابعاد
 • تناسب و هماهنگی میان محتوا و تصاویر
 • تناسب فریم ها
 • کارایی درست دکمه ها

مطالعه بیشتر : روانشناسی رنگ در طراحی سایت

تست ریسپانسیو بودن سایت

تست ریسپانسیو بودن سایت

به کمک ابزار های آنلاین می توان ریسپانسیو بودن را چک نمود. برای نمونه:

وبسازان نوین، طراحانی برجسته

تیم متخصص ما در وبسازان نوین با دانش به روز و آگاهی کامل از نیاز مخاطبان سعی دارد طراحی وبسایت را برای شما مبدل به فرآیندی ساده کند. تمامی مراحل طراحی وبسایت خود را به تیم حرفه ای ما بسپارید تا با آسودگی خیال شاهد نتیجه ای درخشان باشید.

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 1 میانگین: 5]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها