مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
بازاریابی دیجیتال که به آن بازاریابی آنلاین نیز می گویند، ترویج برندها برای ارتباط با مشتریان بالقوه با استفاده از اینترنت و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال است. این نه تنها شامل ایمیل، رسانه های اجتماعی و تبلیغات مبتنی بر وب، بلکه پیام های متنی و چند رسانه ای به عنوان یک کانال بازاریابی است.

مفاهیم اصلی دیجیتال مارکتینگ که باید بدانید!

دیجیتال مارکتینگ معمولاً به کمپین های بازاریابی اطلاق می شود که در رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه های دیگر ظاهر می شوند. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله ویدیوی آنلاین، تبلیغات نمایشی، بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغات اجتماعی پولی و پست های رسانه های اجتماعی. بازاریابی دیجیتال اغلب با “بازاریابی سنتی” مانند تبلیغات مجلات، بیلبوردها و پست مستقیم مقایسه می شود. به طور عجیبی، تلویزیون معمولاً با بازاریابی سنتی همراه است. در ادامه به بیان مفاهیم بازاریابی دیجیتال اشاره می کنیم.

زمان در حال تغییر است، و همچنین نحوه تعامل مشتریان با تبلیغات، دیجیتال مارکتینگ جزء ضروری یک استراتژی بازاریابی جامع است. این شامل استراتژی هایی است که از طریق یک دستگاه الکترونیکی و اینترنت هستند. در زیر برخی از ابزارهایی وجود دارد که برای ارائه کمپین های بازاریابی دیجیتال استثنایی و موثر استفاده می شوند.

دیجیتال مارکتینگ فرآیندی است که توسط شرکت ها و افراد برای تبلیغ محصولات و خدمات خود در اینترنت با استفاده از پلتفرم های دیجیتال یا هر رسانه دیجیتالی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ و دسکتاپ استفاده می شود. دیجیتال مارکتینگ آینده بازاریابی است. استفاده از رسانه های دیجیتال و خدمات اینترنتی به مشتریان کمک می کند تا تنها با یک کلیک خواسته های خود را برآورده کنند. این یک تکنیک بازاریابی مدرن است. به آن بازاریابی اینترنتی، بازاریابی اینترنتی و بازاریابی آنلاین نیز می گویند. بازاریابی دیجیتال فرآیندی است که برای تبلیغ محصولات و خدمات به مشتریان هدف مستقیم استفاده می شود.

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال که به آن بازاریابی آنلاین نیز می گویند، ترویج برندها برای ارتباط با مشتریان بالقوه با استفاده از اینترنت و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال است. این نه تنها شامل ایمیل، رسانه های اجتماعی و تبلیغات مبتنی بر وب، بلکه پیام های متنی و چند رسانه ای به عنوان یک کانال بازاریابی است. اساساً، اگر یک کمپین بازاریابی شامل ارتباطات دیجیتالی باشد، بازاریابی دیجیتال است.

روش‌های متفاوت جدیدی برای برندها وجود دارد تا از بازاریابی دیجیتال به عنوان یک مزیت در تلاش‌های بازاریابی خود استفاده کنند. بازاریابی دیجیتال امنیت خدمات 24*7 را فراهم می کند که به مشتریان احساس حمایت از آنها را می دهد. قبلاً در بازاریابی سنتی، شرکت‌ها از دریافت بازخورد از مشتریان استفاده نمی‌کردند، اما خدمات بازاریابی آنلاین دارای پلتفرم‌های زیادی مانند رسانه‌های اجتماعی هستند که به آنها کمک می‌کند تا با مشتریان تعامل داشته باشند و پاسخ مثبت یا منفی دریافت کنند. به این ترتیب، تبلیغ دیجیتال به مزیتی مضاعف برای برندها و مشاغل تبدیل شده است. در حال حاضر رایج است که مشتریان به صورت آنلاین بازخورد خود را از طریق منابع رسانه های اجتماعی، وبلاگ ها و وب سایت ها در مورد تخصص خود در مورد یک محصول یا کامل ارسال کنند. استفاده از این مکالمات از طریق کانال های رسانه های اجتماعی برای کسب و کارها برای داشتن تماس مستقیم با خریداران و مدیریت بازخوردهایی که به درستی دریافت می کنند، برای کسب و کارها بیشتر و بیشتر شده است.

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یک فناوری است که به شدت در حال پیشرفت است و روزانه با تغییرات زیادی روبرو می شود که روند بازاریابی برای کسب و کار را بهبود می بخشد. رسانه های دیجیتال در وضعیت رشد سریعی هستند و به آرامی بازاریابی سنتی در حال کاهش است. بازاریابی دیجیتال با پلتفرم های مختلفی پر شده است، به عنوان یک تبلیغ کننده یا بازاریاب هدف اصلی یافتن پلتفرم بهتری برای تبلیغ نام تجاری خود از طریق ارتباط دو طرفه است که در ازای آن، بازگشت سرمایه برای برند آنها فراهم می شود.

بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا به راحتی با هم اشتباه گرفته می شوند و دلیل خوبی هم دارند. بازاریابی دیجیتال از بسیاری از ابزارهای مشابه بازاریابی ورودی استفاده می کند ایمیل و محتوای آنلاین. هر دو برای جلب توجه مشتریان بالقوه از طریق سفر خریدار و تبدیل آنها به مشتری وجود دارند. اما 2 رویکرد دیدگاه های متفاوتی از رابطه بین ابزار و هدف دارند.

بازاریابی دیجیتال به این موضوع توجه می کند که چگونه هر ابزار فردی می تواند مشتریان بالقوه را تبدیل کند. استراتژی بازاریابی دیجیتال یک برند ممکن است از چندین پلتفرم استفاده کند یا تمام تلاش خود را روی یک پلتفرم متمرکز کند. بازاریابی درونگرا یک مفهوم کل نگر است. ابتدا هدف را در نظر می گیرد، سپس به ابزارهای موجود نگاه می کند تا مشخص کند کدام یک به طور موثر به مشتریان هدف می رسد، و سپس در کدام مرحله از قیف فروش باید اتفاق بیفتد.

مهمترین چیزی که باید در مورد بازاریابی دیجیتال و بازاریابی درونگرا به خاطر بسپارید این است که به عنوان یک متخصص بازاریابی، مجبور نیستید بین این 2 مورد را انتخاب کنید. در واقع، آنها بهترین کار را با هم دارند. بازاریابی ورودی ساختار و هدفی را برای بازاریابی دیجیتال موثر در تلاش‌های بازاریابی دیجیتال فراهم می‌کند و مطمئن می‌شود که هر کانال بازاریابی دیجیتال در جهت یک هدف کار می‌کند.

انواع بازاریابی دیجیتال

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

به تعداد روش های تعامل با استفاده از رسانه های دیجیتال، تخصص های زیادی در بازاریابی دیجیتال وجود دارد. در اینجا چند مثال کلیدی آورده شده است.

1.بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، از نظر فنی یک ابزار بازاریابی است تا به خودی خود نوعی بازاریابی. سئو یعنی هنر و علم جذاب کردن صفحات وب برای موتورهای جستجو، بخش “هنر و علم” سئو مهمترین چیز است. سئو یک علم است زیرا برای دستیابی به بالاترین رتبه ممکن نیاز به تحقیق و سنجش عوامل مختلف دارد. امروزه مهمترین عناصری که در بهینه سازی یک صفحه وب باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • کیفیت محتوا
 • سطح تعامل کاربر
 • سازگاری با موبایل
 • تعداد و کیفیت لینک های ورودی

استفاده استراتژیک از این عوامل سئو را به یک علم تبدیل می کند، اما غیرقابل پیش بینی بودن آن را به یک هنر تبدیل می کند. در سئو، هیچ روبریک قابل اندازه گیری یا قانون ثابتی برای رتبه بندی بالا وجود ندارد. گوگل تقریباً به طور مداوم الگوریتم خود را تغییر می دهد، بنابراین پیش بینی دقیق غیرممکن است. کاری که می توانید انجام دهید این است که عملکرد صفحه خود را از نزدیک زیر نظر داشته باشید و بر اساس آن تنظیمات را انجام دهید.

2.بازاریابی محتوا

سئو یک عامل اصلی در بازاریابی محتوا است، استراتژی مبتنی بر توزیع محتوای مرتبط و ارزشمند به مخاطبان هدف، مانند هر استراتژی بازاریابی، هدف بازاریابی محتوا جذب سرنخ هایی است که در نهایت به مشتریان تبدیل می شوند. اما این کار را متفاوت از تبلیغات سنتی انجام می دهد. به جای جذب مشتریان بالقوه با ارزش بالقوه از یک محصول یا خدمات، ارزش را به صورت رایگان در قالب مطالب نوشتاری ارائه می کند.

به همان اندازه که بازاریابی محتوا موثر است، می تواند مشکل ساز باشد. نویسندگان بازاریابی محتوا باید بتوانند در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالایی کسب کنند و در عین حال افرادی را که مطالب را می‌خوانند، به اشتراک می‌گذارند و تعامل بیشتری با برند دارند، درگیر کنند. زمانی که محتوا مرتبط باشد، می تواند روابط قوی در سراسر خط لوله برقرار کند.

3.بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنای هدایت ترافیک و آگاهی از برند با درگیر کردن افراد در بحث آنلاین است. محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی لینکدین، توییتر و اینستاگرام هستند. از آنجا که بازاریابی رسانه های اجتماعی شامل مشارکت فعال مخاطبان است، به روشی محبوب برای جلب توجه تبدیل شده است. این رسانه ها با 96% محبوب ترین رسانه محتوا برای بازاریابان B2C است و در حوزه B2B نیز در حال افزایش است.

بازاریابی رسانه های اجتماعی معیارهای تعامل داخلی را ارائه می دهد که برای کمک به شما در درک میزان دسترسی شما به مخاطبان بسیار مفید است. شما باید تصمیم بگیرید که کدام نوع تعامل برای شما بیشترین اهمیت را دارد، خواه این به معنای تعداد اشتراک‌گذاری‌ها، نظرات یا کل کلیک‌های وب‌سایت شما باشد.

خرید مستقیم حتی ممکن است هدف استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما نباشد. بسیاری از برندها از بازاریابی رسانه های اجتماعی برای شروع گفتگو با مخاطبان استفاده می کنند تا اینکه آنها را تشویق کنند که فوراً پول خرج کنند. این امر به ویژه در برندهایی که مخاطبان مسن را هدف قرار می دهند یا محصولات و خدماتی را ارائه می دهند که برای خریدهای فوری مناسب نیستند، رایج است. همه چیز به اهداف شرکت شما بستگی دارد.

4.بازاریابی پرداخت به ازای کلیک

پرداخت به ازای کلیک یا PPC عبارت است از ارسال یک تبلیغ در یک پلتفرم و پرداخت هر بار که کسی روی آن کلیک می کند. اینکه چگونه و چه زمانی مردم تبلیغ شما را می بینند کمی پیچیده تر است. هنگامی که یک نقطه در صفحه نتایج موتور جستجو، که به عنوان SERP نیز شناخته می شود، در دسترس است، موتور آن نقطه را با چیزی که اساساً یک حراج فوری است پر می کند. یک الگوریتم هر تبلیغ موجود را بر اساس تعدادی از عوامل اولویت بندی می کند، از جمله:

 • کیفیت تبلیغ
 • ارتباط کلمه کلیدی
 • کیفیت صفحه فرود
 • مبلغ پیشنهادی

هر کمپین PPC دارای 1 یا چند اقدام هدف است که بینندگان قرار است پس از کلیک بر روی یک تبلیغ انجام دهند. این اقدامات به عنوان تبدیل شناخته می شوند و می توانند معاملاتی یا غیر معاملاتی باشند. خرید یک تبدیل است، اما ثبت‌نام در خبرنامه یا تماسی که با دفتر خانه‌تان گرفته می‌شود.

هر آنچه را که به عنوان تبدیل هدف خود انتخاب می کنید، می توانید آنها را از طریق پلتفرم انتخابی خود ردیابی کنید تا ببینید کمپین شما چگونه کار می کند.

5.بازاریابی همکاری در فروش

بازاریابی همکاری در فروش به کسی این امکان را می دهد که از طریق تبلیغ کسب و کار شخص دیگری پول دربیاورد. شما می‌توانید تبلیغ‌کننده یا کسب‌وکاری باشید که با کسی کار می‌کند، اما روند در هر دو مورد یکسان است. با استفاده از مدل تقسیم درآمد کار می کند. اگر شما وابسته هستید، هر بار که شخصی کالایی را که تبلیغ می‌کنید خریداری می‌کند، کمیسیون دریافت می‌کنید. اگر تاجر هستید، به ازای هر فروش که به شما کمک می کند، به شرکت وابسته پول پرداخت می کنید.

برخی از بازاریابان وابسته به بررسی محصولات تنها 1 شرکت، شاید در یک وبلاگ یا سایر سایت های شخص ثالث، انتخاب می کنند. دیگران با چندین تاجر رابطه دارند. چه بخواهید یک وابسته باشید یا یکی را پیدا کنید، اولین قدم این است که با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید. می‌توانید از پلتفرمی استفاده کنید که برای اتصال شرکت‌ های وابسته به خرده‌فروشان طراحی شده است، یا می‌توانید یک برنامه خرده‌فروشی را شروع کنید یا به آن بپیوندید.

6.تبلیغات محلی

تبلیغات محلی بازاریابی پنهان است. هدف آن این است که با محتوای اطراف خود ترکیب شود تا به عنوان تبلیغات کمتر آشکار شود. تبلیغات محلی در واکنش به بدبینی مصرف کنندگان امروزی نسبت به تبلیغات ایجاد شد. با دانستن اینکه سازنده یک تبلیغ برای اجرای آن هزینه می پردازد، بسیاری از مصرف کنندگان به این نتیجه می رسند که تبلیغ مغرضانه است و در نتیجه آن را نادیده می گیرند.

وقتی مشتریان شما دقیقا بدانند چه چیزی به دست می آورند، احساس بهتری نسبت به محتوا و برند شما خواهند داشت. تبلیغات محلی کمتر از تبلیغات سنتی مزاحم‌تر هستند، اما فریبنده نیستند.

7.بازاریابی ایمیلی

مفهوم بازاریابی ایمیلی ساده است، شما یک پیام تبلیغاتی ارسال می کنید و امیدوار هستید که مشتری احتمالی شما روی آن کلیک کند. با این حال، اجرا بسیار پیچیده تر است. اول از همه، شما باید مطمئن شوید که ایمیل های شما تحت تعقیب هستند. این به این معنی است که یک لیست انتخاب کنید که موارد زیر را انجام می دهد:

 • محتوا را هم در متن و هم در خط موضوع فردی می کند
 • مشخص می کند که مشترک چه نوع ایمیل هایی دریافت می کند
 • امضای ایمیلی که گزینه لغو اشتراک واضحی را ارائه می دهد
 • ایمیل های تراکنشی و تبلیغاتی را ادغام می کند

شما می خواهید مشتریان احتمالی شما کمپین شما را به عنوان یک سرویس ارزشمند ببینند، نه فقط به عنوان یک ابزار تبلیغاتی. بازاریابی ایمیلی به تنهایی یک تکنیک اثبات شده و مؤثر است: 89 درصد از متخصصان مورد بررسی آن را به عنوان مؤثرترین تولید کننده سرنخ خود معرفی کردند.

اگر از تکنیک‌های دیگری مانند اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید، که به شما امکان می‌دهد ایمیل‌های خود را تقسیم‌بندی کرده و برنامه‌ریزی کنید تا نیازهای مشتری شما را به طور مؤثرتری برآورده کنند، می‌تواند حتی بهتر باشد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ تا حد زیادی به این دلیل برجسته شده است که مخاطبان زیادی را در بر می گیرد، اما چندین مزیت دیگر را نیز ارائه می دهد. اینها چند مورد از مزایا هستند.

1.گستره جغرافیایی وسیع

وقتی تبلیغی را به صورت آنلاین ارسال می کنید، افراد بدون توجه به جایی که هستند می توانند آن را ببینند (به شرطی که تبلیغ خود را از نظر جغرافیایی محدود نکرده باشید). این باعث می‌شود که دسترسی به بازار کسب‌وکار شما آسان شود.

2.کارایی هزینه

دیجیتال مارکتینگ نه تنها نسبت به بازاریابی سنتی به مخاطبان بیشتری دسترسی دارد، بلکه هزینه کمتری نیز دارد. هزینه های سربار برای آگهی های روزنامه، تبلیغات تلویزیونی و دیگر فرصت های بازاریابی سنتی می تواند بالا باشد. آنها همچنین کنترل کمتری بر روی اینکه آیا مخاطبان هدف شما در وهله اول آن پیام ها را خواهند دید یا خیر به شما می دهند.

با دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید تنها ۱ قطعه محتوا ایجاد کنید که تا زمانی که وبلاگ شما فعال است، بازدیدکنندگان را به سمت آن جذب کند. می‌توانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید که پیام‌ها را بر اساس یک زمان‌بندی به فهرست‌های مشتریان هدف ارسال می‌کند، و در صورت نیاز، تغییر آن زمان‌بندی یا محتوا آسان است.

وقتی همه اینها را جمع کنید، بازاریابی دیجیتال به شما انعطاف پذیری و تماس با مشتری بیشتری برای هزینه تبلیغات شما می دهد.

3.نتایج قابل سنجش

برای اینکه بدانید که آیا استراتژی بازاریابی شما کارآمد است یا خیر، باید دریابید که چه تعداد مشتری جذب می کند و در نهایت چقدر درآمد ایجاد می کند. اما چگونه این کار را با یک استراتژی بازاریابی غیر دیجیتال انجام می دهید؟ همیشه این گزینه سنتی وجود دارد که از هر مشتری بپرسید “چگونه ما را پیدا کردی؟”

متأسفانه، این در همه صنایع کار نمی کند. بسیاری از شرکت‌ها نمی‌توانند با مشتریان خود گفتگوی انفرادی داشته باشند و نظرسنجی‌ها همیشه نتایج کاملی به دست نمی‌آورند.

با بازاریابی دیجیتال، نظارت بر نتایج ساده است. نرم افزارها و پلتفرم های دیجیتال مارکتینگ به طور خودکار تعداد تبدیل های مورد نظر شما را ردیابی می کنند، خواه این به معنای نرخ باز شدن ایمیل، بازدید از صفحه اصلی شما یا خرید مستقیم باشد.

4.شخصی سازی آسان 

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که داده های مشتری را به گونه ای جمع آوری کنید که بازاریابی آفلاین نمی تواند. داده های جمع آوری شده به صورت دیجیتالی بسیار دقیق تر و خاص تر هستند.

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

تصور کنید خدمات مالی ارائه می‌دهید و می‌خواهید پیشنهادات ویژه‌ای را برای افرادی که به محصولات شما نگاه کرده‌اند ارسال کنید. شما می دانید که اگر پیشنهاد را در جهت علاقه مندی شخص قرار دهید، نتایج بهتری خواهید گرفت، بنابراین تصمیم می گیرید 2 کمپین آماده کنید. یکی برای خانواده های جوانی است که به محصولات بیمه عمر شما نگاه کرده اند و دیگری برای کارآفرینان هزاره ای است که برنامه های بازنشستگی شما را در نظر گرفته اند.

چگونه همه آن داده ها را بدون ردیابی خودکار جمع آوری می کنید؟ چند تا رکورد تلفن باید طی کنید؟ چند پروفایل مشتری؟ و چگونه می دانید که چه کسی بروشور ارسالی شما را خوانده یا نخوانده است؟ با دیجیتال مارکتینگ، همه این اطلاعات در حال حاضر در دسترس شماست.

5.ارتباط بیشتر با مشتریان

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که با مشتریان خود در زمان واقعی ارتباط برقرار کنید. مهمتر از آن، به آنها اجازه می دهد با شما ارتباط برقرار کنند. به استراتژی رسانه های اجتماعی خود فکر کنید. زمانی که مخاطبان هدف شما آخرین پست شما را می بینند بسیار خوب است، اما وقتی درباره آن نظر می دهند یا آن را به اشتراک می گذارند بهتر است. این به معنای سر و صدای بیشتری در اطراف محصول یا خدمات شما است، و همچنین هر بار که شخصی به مکالمه می‌پیوندد، دید بیشتر می‌شود.

تعامل به مشتریان شما نیز سود می رساند. سطح تعامل آنها با تبدیل شدن به شرکت کنندگان فعال در داستان برند شما افزایش می یابد. این حس مالکیت می تواند حس قوی وفاداری به برند ایجاد کند.

6.تبدیل آسان و راحت

بازاریابی دیجیتال به مشتریان شما این امکان را می دهد که بلافاصله پس از مشاهده تبلیغ یا محتوای شما اقدام کنند. با تبلیغات سنتی، فوری‌ترین نتیجه‌ای که می‌توانید به آن امیدوار باشید، یک تماس تلفنی است که مدت کوتاهی پس از مشاهده تبلیغ شما توسط شخصی. اما هر چند وقت یک‌بار یک نفر زمانی که در حال شستن ظرف‌ها، رانندگی در بزرگراه یا به‌روزرسانی سوابق در محل کار است، وقت دارد با یک شرکت تماس بگیرد؟

با بازاریابی دیجیتال، آنها می توانند روی یک لینک کلیک کنند یا یک پست وبلاگ را ذخیره کنند و بلافاصله در قیف فروش حرکت کنند. آنها ممکن است فوراً خریدی انجام ندهند، اما با شما در ارتباط خواهند بود و به شما فرصتی برای تعامل بیشتر با آنها می دهند.

بازاریابی دیجیتال باعث رشد می شود

 

مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟
مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال باید یکی از محورهای اصلی استراتژی بازاریابی کلی هر کسب و کاری باشد. هرگز تا به حال راهی برای ماندن در تماس مداوم با مشتریان وجود نداشته است، و هیچ چیز دیگری سطح شخصی سازی که داده های دیجیتال می تواند ارائه دهد را ارائه نمی دهد. هرچه بیشتر از امکانات بازاریابی دیجیتال استقبال کنید، بیشتر می توانید پتانسیل رشد شرکت خود را درک کنید.(مفاهیم بازاریابی دیجیتال چیست؟)

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 0 میانگین: 0]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها