طراحی بروشور تبلیغاتی

طراحی بروشور تبلیغاتی
بروشور چیزی است که مردم می توانند لمس کنند، نگه دارند و به دیگران منتقل کنند. این به مشتریان بالقوه اجازه می دهد تا به جای فراموش کردن اطلاعات در میان وب گسترده، با اطلاعاتی که از طریق بروشور دریافت کرده اند، ارتباط برقرار کنند.

بروشور تبلیغاتی چیست؟

طراحی بروشور های تبلیغاتی به شرکت ها کمک می کنند تا محصولات یا خدمات خود را بازاریابی کنند. آنها به طور سنتی اسناد کاغذی تک یا چند برابری هستند، اگرچه با ظهور عصر دیجیتال، آن ها در انواع دیجیتالی نیز عرضه می شوند. بروشورهای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند که عبارتند از: بروشورهای یک تایی، بروشورهای دو تایی و بروشورهای سه تایی. با ظهور دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات از طریق کانال های رسانه های اجتماعی، فکر استفاده از بروشور برای بازاریابی کسب و کار می تواند برای برخی قدیمی به نظر برسد. بازاریابی از طریق یک بروشور از بسیاری جهات موثر است، مانند زمانی که صحبت از شبکه سازی می شود می توان آنها را پس از صحبت با مشتریان یا مشتریان بالقوه ارائه کرد توزیع آن ها ارزان است و شما می توانید به طور خاص بازار ایده آل خود را هدف قرار دهید و با دنیای بدون کاغذ، بروشورها می توانند به سادگی یک تازگی برای متمایز شدن از رقبا باشند. اما بروشورها چقدر در بازاریابی و تبلیغاتی موثر هستند؟

بروشورها در اصل جزوه هایی هستند که حاوی اطلاعاتی درباره کسب و کار شما هستند. آنها معمولا به صورت دستی در رویدادها، جلسات و نمایشگاه ها توزیع می شوند. این روش توزیع به این معنی است که شما می توانید به طور خاص افرادی را هدف قرار دهید که فکر می کنید به کسب و کار شما علاقه مند هستند. از آنجایی که بروشورها به صورت دستی توزیع می شوند، مقرون به صرفه هستند و لمس شخصی دریافت چیزی با دست به این معنی است که افراد حتی قبل از خواندن بروشور، کمی در مورد کسب و کار شما درک کرده اند.

طراحی بروشور تبلیغاتی

برای انجام امور مشاوره تبلیغاتی با ما تماس بگیرید

درست قبل از اینکه تصمیم بگیرید کجا غذا بخورید، به چیزی به سادگی یک منوی غذای آماده فکر کنید. این بسیار هدفمند است زیرا می دانید که آنها در شعاع تحویل شما هستند. برای رویدادها، بروشورها یک بخش قابل لمس از بازاریابی را ارائه می دهند که فقط به کسانی داده می شود که از طریق گفتگو واجد شرایط هستند.

آیا هنوز به بروشور نیاز دارید؟

بروشور یکی از قدیمی ترین ترفندهای کتاب بازاریابی است. در حالی که استراتژی های دیجیتال بر روندهای بازاریابی مدرن تسلط دارند، تکنیک های سنتی مانند بروشور فروش قابل اعتماد راه به جایی نمی برند. در واقع، رسانه های بازاریابی فیزیکی ممکن است قدرتمندتر از همیشه باشند. یکی از شرکت‌های تحقیقاتی بازاریابی پیشنهاد می‌کند که رسانه‌های فیزیکی به یاد ماندنی‌ تر، متقاعدکننده‌ تر و بیشتر از رسانه‌های دیجیتال منجر به رفتار می‌شوند.

بهترین استراتژی‌های بازاریابی امروزی، دیجیتال را با جنبه فیزیکی ادغام می‌کند و به همان اندازه که وب‌ سایت‌ها و گرافیک رسانه‌های اجتماعی بر آگهی‌ها، بروشورها و پوسترها تمرکز دارند. به همین دلیل است که ما این راهنمای طراحی بروشور بازاریابی 5 مرحله‌ای آسان را گردآوری کرده‌ام تا نحوه ایجاد یک بروشور بازاریابی را از ابتدا به شما آموزش دهم.

مطالعه بیشتر : تبلیغات بیلبورد در کرج

چگونه یک بروشور بازاریابی طراحی کنیم؟

 • مخاطبان هدف بروشور بازاریابی خود را مشخص کنید
 • برای بروشور بازاریابی خود پیامی متفکرانه و هدفمند ایجاد کنید
 • تصاویر منحصر به فرد و معنادار را برای بروشور بازاریابی خود جمع آوری کنید
 • بروشور را پیرامون کپی، تصاویر و برند خود طراحی کنید
 • طراحی بروشور یکسان را برای محصولات مختلف تغییر دهید

1. مخاطب هدف را برای طراحی بروشور خود تعریف کنید

قبل از اینکه شروع به فکر کردن در مورد اینکه بروشور شما چگونه خواهد بود، باید چند چیز در مورد مشتریان و اهداف خود بیابید. درست مانند هر ماده بازاریابی دیگر، بروشور بازاریابی باید به شرح زیر باشد:

 • برای بخش خاصی از بازار شما هدف قرار گرفته
 • با هدف هدایت برخی از معیارهای خاص

فرقی نمی‌کند بازار خود را بر اساس سن، چرخه خرید، درآمد، مکان یا انتخاب‌های سبک زندگی تقسیم‌ بندی کنید، پیام‌ ها و تصاویر بروشور شما باید با در نظر گرفتن یک بخش مشتری خاص طراحی شوند. این جایی است که پرسونای کاربر مفید است، آنها موقعیت یابی و پیام شما را راهنمایی می کنند.

طراحی بروشور تبلیغاتی

برای مثال، بروشور بیمه خانه که صاحبان خانه های ۷۵ تا ۸۵ ساله را هدف قرار می دهد، باید بسیار متفاوت از بروشورهایی باشد که اجاره کنندگان زن ۲۵ تا ۳۵ ساله را هدف قرار می دهد. بنابراین اولین قدم شما در توسعه یک بروشور بازاریابی باید همیشه این باشد که مشخص کنید چه کسی را هدف قرار می دهید. اگر فکر می کنید ممکن است بخواهید بیش از یک گروه مشتری را هدف قرار دهید، نگران نباشید! الگو های بروشور ما باعث می شود بارها و بارها طراحی را تغییر دهیم. برای شروع فقط روی یک بازار هدف تمرکز کنید.

در مرحله بعد، یک معیار قابل اندازه گیری را شناسایی کنید که می خواهید بروشور شما آن را تقویت کند. در حالت ایده آل، باید برنامه ریزی کنید که از بروشور خود برای وادار کردن مشتریان بالقوه به انجام برخی اقدامات خاص، مانند رفتن به فروشگاه یا ثبت نام در خبرنامه ایمیل خود، استفاده کنید. در نهایت، شما می خواهید سرنخ ایجاد کنید.

2. پیام های متفکرانه و هدفمند برای بروشور بازاریابی خود ایجاد کنید

هنگامی که یک فوکوس واضح را ترسیم کردید، باید مقداری کپی بنویسید. ساختار بروشور باید این فرآیند کپی رایتینگ را هدایت کند. یعنی باید بفهمید که چه چیزی در قسمت جلو، وسط و پشت بروشور تعلق دارد و بر اساس آن بنویسید. صفحه اول باید یک پیام واضح داشته باشد، صفحه اول بروشور شما باید توجه خواننده شما را جلب کند. همه چیز در آن صفحه باید آنها را وادار کند که صفحه را ورق بزنند.

واضح است که گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، اما در اینجا چند تاکتیک بازاریابی آزمایش شده و واقعی وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد.

 • در مورد اینکه چگونه می توانید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنید روشن باشید.
 • با طرح یک سوال فتنه ایجاد کنید.
 • آن را تا حد امکان مختصر و پررنگ نگه دارید.
 • اگر محصولی را تبلیغ می کنید، اجازه دهید محصول خودش صحبت کند.
 • اگر بروشور شما فقط یک خلاصه اطلاعاتی از پیشنهادات کسب و کار شما است، برند خود را در جلو و مرکز قرار دهید (و اگر دارید یک شعار اضافه کنید).

رویکردهای مختلف برای اهداف و مشاغل مختلف بهتر عمل خواهند کرد، بنابراین این شما هستید که بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. هر تاکتیکی را که انتخاب می کنید، کپی خود را مختصر نگه دارید. خود را به یک پیام واضح در آن صفحه اول محدود کنید و آن پیام را با کمترین کلمه ممکن بیان کنید.

یک قانون سرانگشتی خوب؟ مطمئن شوید که متن صفحه اول کمتر از 25 کلمه باشد. محتوای بروشور اصلی باید مختصر و قابل بررسی باشد با حرکت از صفحه اول، بیایید در مورد محتوای بروشور اصلی صحبت کنیم.

با فرض اینکه موفق شده اید توجه خوانندگان خود را به خود جلب کنید، وقت آن رسیده است که آنچه را که واقعاً می خواهند اطلاعاتی در مورد محصولات یا خدمات خود به آنها بدهید.

برای انجام این کار، بهتر است نسخه ای بنویسید که به خوبی در سه بخش قرار گیرد که هر کدام دارای یک سربرگ و توضیحات مختصر هستند (بروشور با سه بخش به عنوان بروشور سه تایی شناخته می شود).

سرصفحه های شما باید به طور واضح و مختصر هر پیشنهاد تجاری یا ویژگی محصول را بیان کنند، به طوری که خوانندگان بتوانند در یک نگاه ببینند که شما چه چیزی را تبلیغ می کنید. مهم است که این عناوین به طور مستقل و بدون نیاز به توضیح بیشتر معنا را ارائه دهند. سعی کنید از کلمات پوچ مانند «مقدمه» یا «درباره» به نفع توصیفگرهای گویاتر اجتناب کنید.

طراحی بروشور تبلیغاتی

در زیر هر سرصفحه، می‌خواهید محصول یا خدمات را با جزئیات بیشتری توضیح دهید. این توضیحات را تا حد امکان مختصر و دقیق نگه دارید. سعی کنید به خوانندگان خود اطلاعات کافی برای علاقه مند کردن آنها بدهید و به آنها اجازه دهید از بروشور شما به عنوان نقطه پرش برای رسیدن به فروشگاه یا وب سایت شما استفاده کنند.

اگر از جملات کامل استفاده می کنید، خود را به دو یا سه جمله در هر بخش محدود کنید. در صورت امکان از طرح خود با نمودارها استفاده کنید. فضا را برای توضیح داده ها، آمار یا نتایج نظرسنجی هدر ندهید. نمودارها برای درک آسان تر و برای چشم دلپذیرتر هستند. آنها به خانه شما ضربه می زنند و همچنین می توانند در فضای بروشور شما صرفه جویی کنند.

به عنوان مثال، توضیح اینکه صندوق سرمایه گذاری شرکت شما به طور متوسط 8% در سال افزایش می یابد در حالی که رقبای شما در 4% یا 6% گیر کرده اند، ممکن است طولانی شود. می‌توانید به‌جای آن از سرصفحه‌ها و بخش‌ها با قالب نمودار در بروشور خود پشتیبانی کنید.

پشت بروشور باید شامل جزئیات اضافی مانند اطلاعات تماس باشد، پس از اینکه پیشنهادات خود را مشخص کردید، مطمئن شوید که هر چیزی را که مشتری شما برای انجام اقدامی نیاز دارد را درج کرده اید، خواه آدرس ایمیلی برای تماس با شما، مسیرهای کسب و کار شما یا پیوندی به وب سایت شما باشد.

این قسمت می تواند در آخر باشد، اکنون می توانید روی خواننده خود حساب کنید که برای یافتن این اطلاعات به تنهایی به پشت صفحه ورق بزند. این یک تمرین استاندارد است که اطلاعات تماس ضروری را در وسط قرار دهید.

بخش نهایی باقی می ماند که به محتوایی نیاز دارد. این مکان خوبی برای افزودن اطلاعات اضافی مانند قیمت است، اما می‌توانید هر آنچه را که دوست دارید اضافه کنید، به شرطی که شامل یک عنوان توصیفی باشد و خیلی طولانی‌تر از یک پاراگراف نباشد. همچنین می توانید یک کد QR برای جذب خوانندگان خود اضافه کنید.

3. تصاویر منحصر به فرد و معنادار را برای بروشور بازاریابی خود جمع آوری کنید

در حالی که متن شما تحت کنترل است، زمان جمع آوری تصاویر برای افزودن جذابیت بصری به طراحی بروشور شما فرا رسیده است. برای اطمینان از اینکه بروشور شما خالی از سکنه نیست، هدف خود را پیدا کنید:

 • یک تصویر، نماد برای هر محصول پیشنهادی
 • یک تصویر ویژگی، نماد برای صفحه عنوان شما (اختیاری)
 • چند تصویر، نماد اضافی برای بخش‌ های «درباره» و «تماس» شما

طراحی بروشور تبلیغاتی

در یک دنیای عالی، شما می‌توانید عکس‌ های محصولی با طراحی زیبا داشته باشید که بروشور خود را بر اساس آن بسازید. اگر اتفاقاً عکس‌های محصول خود را ندارید، ممکن است استفاده از عکس‌های استوک وسوسه‌انگیز باشد، اما تمام تلاش خود را بکنید تا از آنها اجتناب کنید!  این که آیا شما نمادها، تصاویر را انتخاب می کنید، ثبات کلیدی است! ناهماهنگی در سبک و رنگ تصویر می تواند طراحی بروشور شما را غیرحرفه ای جلوه دهد و از قهرمان واقعی محصول و کپی شما منحرف شود.

مطالعه بیشتر : کمپین تبلیغاتی چیست؟

4. بروشور را حول متن، تصاویر و برند خود طراحی کنید

همه چیز به این ختم می شود ایجاد بروشور بازاریابی شما. در این مرحله باید متن و تصاویری داشته باشید تا تمام بخش بروشور خود، جلو و پشت را پر کنید. الگوهای بروشور ما را که به زیبایی طراحی شده است را برای نمونه ای که دوست دارید حاوی مقدار مشابهی از متن و تصاویر بصری مرور کنید. اگرچه انتخاب یک الگو بر اساس سبک ممکن است وسوسه انگیز باشد، تمرکز به جای آن بر یافتن الگوی متناسب با محتوای شما زندگی شما را بسیار آسان تر می کند و می توانید فونت ها و رنگ ها را در پایان تغییر دهید.

هنگامی که یکی از موارد مورد علاقه خود را داشتید، متن خود را بچسبانید و عکس های موجود را با تصاویر بصری خود تعویض کنید. اگر از طراحی راضی هستید، می توانید آن را یک روز بنامید! تبریک می گویم، شما اولین بروشور خود را درست کردید.

طراحی بروشور تبلیغاتی

اما اگر محتوای شما کاملاً منطبق نیست، یا اگر می‌خواهید طراحی بروشور خود را کمی شخصی‌تر کنید، چند تاکتیک کلیدی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید تا مطمئن شوید به چیزی می‌رسید که می‌توانید به آن افتخار کنید.

 • محتوای خود را در هر بخش متمرکز کنید
 • ساده ترین راه برای زیبا جلوه دادن متن در بروشور این است که آن را به صورت افقی در هر یک از شش بخش وسط قرار دهید.
 • این کار آن را از چین‌های بروشور دور نگه می‌دارد، به خصوص اگر از قالب‌های بروشور سه‌گانه یا دوتایی استفاده می‌کنید، و به آن فضایی برای تنفس می‌دهد!
 • اگر متن خود را در مرکز قرار می دهید، نمادها و تصاویر خود را نیز در مرکز قرار دهید.

5. طراحی بروشور یکسان را برای محصولات مختلف تغییر دهید

اکنون که همه این کارها را برای طراحی یک بروشور زیبا انجام داده اید، با ایجاد تغییرات ظریف برای محصولات مختلف، بیشترین بهره را از طراحی خود ببرید. طرح خود را یکسان نگه دارید، اما رنگ ها، تصاویر و متن را عوض کنید.

در آخر 

این ممکن است فرآیندی طولانی به نظر برسد، اما دانستن اینکه چگونه یک بروشور بازاریابی موثر را گردآوری کنید، یک مهارت ضروری برای هر صاحب کسب و کار کوچک یا بازاریاب است، الگوهای بروشور از پیش طراحی شده ما این کار را آسان می کند!

سوالات متداول در مورد طراحی بروشور

اندازه طراحی بروشور چیست؟

طرح‌ های بروشور در اشکال و اندازه‌های مختلف (اغلب شبیه به یک جزوه یا یک تکه کاغذ در اندازه A4) هستند.

چگونه بروشور طراحی کنم؟

 1. بازار هدف را برای بروشور بازاریابی خود تعریف کنید
 2. از تصاویر، نمادها برای پشتیبانی از پیام خود استفاده کنید.
 3. سبک و طرح رنگ را ثابت نگه دارید.
 4. محتوای خود را در هر بخش متمرکز کنید.
 5. با رنگ و محتوا بازی کنید تا طرح بروشور یکسان را برای محصولات مختلف تغییر دهید.

چگونه نوشتن بروشور را شروع کنم؟

 1. به صفحه اول خود یک پیام واضح بدهید
 2. محتوای بروشور اصلی باید مختصر و قابل بررسی باشد (3 بخش، سرصفحه های توصیفی، فرم نقطه)
 3. شامل جزئیات اضافی مانند اطلاعات تماس در پشت

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 2 میانگین: 4.5]

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها