برند بوک Brand Book چیست؟

برند بوک
برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند، مجموعه‌ای گردآوری شده از استاندارهایی است که هویت برند شما را به صورت بصری به همگان ارائه می دهد.

برند بوک (Brand Book) چیست؟

این عنوان در محیط های حرفه ای و به ویژه در عرصه بین المللی، با عنوان CBIG شناخته می شود، این سند الکترونیکی که به صورت آنلاین و یا آفلاین برای افراد قابل مشاهده است، نمایی کلی از یک برند را به نمایش می گذارد. برند بوک، اصطلاحی است که به یک سند چاپی یا الکترونیکی خاص گفته می شود، در این سند می توانیم هویت بصری یک برند را ببینیم و با فعالیت های کلی آن کمپانی آشنا شویم. محتوای این سند الکترونیک که طی سال های گذشته رواج بسیاری یافته ای، شامل معرفی کامل یک برند می باشد.

مشاوره برندینگ و برندسازی اصولی با تیم مجرب وبسازان نوین

یک کتاب نام تجاری یا کتاب نام تجاری (که جالب تر به نظر می رسد) یک دستورالعمل نیست که دستور العمل جادویی چگونگی موفقیت برند خود را به ما بگوید. این (هنوز) امکان پذیر نیست، اما یک استراتژی برندینگ خوب و یک کتاب نام تجاری که آن را خلاصه می کند به هدایت برند ما به سمت موفقیت کمک می کند.

امروزه بزرگ ترین برند های تازه تاسیس یا حتی برند های کوچک هم از برند بوک خاص خود را به شکلی حرفه ای طراحی می کنند. این محصول پرزنتر شما خواهد بود و تمامی محصولات، استاندارد ها، افتخارات و فعالیت های شما را در هر عرصه ای خاص مشخص می کند، برند بوک حاصل تلاش طراح گرافیست و تولید محتوای مجموعه خواهد بود. طراحی برند بوک شیوه ای نو برای استحکام بخشیدن و توسعه در هر برندی خواهد بود; در این مقاله سعی داریم تا به برند بوک یا کتابچه برند بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

برند بوک
کتابچه برند

برند بوک یا کتابچه برند چیست؟

این ابزار گویای نگاه یک برند و پرسونای آن است و به طور کلی ابزاری برای توسعه نام تجاری خواهد بود. تمامی عناصری که هویت برند را به دوش می کشند در برند بوک جای میگرند. در کتابچه برند از عناصر بصری مانند لوگو، پالت رنگ، فونت و آیکون ها تا تصاویری که نشان دهنده ماهیت برند هستند استفاده می شود. علاوه بر این ها محتوای نوشتاری برند بوک یا کتابچه برند، شامل عناصری مانند شعار برند، داستان برند و توضیحاتی از نحوه تاسیس برند می باشد.

مطالعه بیشتر : بهترین راه برای عذرخواهی از مشتریان

آنچه از یک برند بوک که در جهان به عنوان دفترچه راهنمای برند نام برده می شود، نشان دادن تمامی استاندارد ها و القای لحن برند به بهترین و شیوا ترین شکل ممکن است. وجود چنین عنصری سبب می شود تا تفاوت ساختار یک برند با دیگری مشخص شود. این دفترچه الکترونیک باید قدرت بیان کافی برای معرفی برند شما را داشته باشد. امروزه یک مدیر تبلیغات خلاق، به خوبی از ارزش این عنصر اطلاع دارد و برای طراحی یک برند بوک عالی، صادقانه تلاش می کند، طراحی برند بوک فعالیتی تخصصی است.

کتابچه برند
کتابچه برند

راهنمای طراحی کتابچه برند

اصول طراحی برند بوک چیست؟ این عنصر می تواند انعکاس تفکر یک برند باشد و نمایی درست و اصولی را به مخاطب ارائه دهد. کتابچه برند، راهنمای مخاطبانی است که سعی دارند تا یک برند را بشناسند، از اهداف آن آگاهی یابند و با ظرافت های سازمان آشنا شوند. این عنصر قرار است تا مخاطب شما را شگفت زده کند و جنبه های برند را به آن ها نشان دهد. زمانی که سخن از طراحی برند بوک به میان می آید، باید بتوانیم به 3 سوال پاسخ دهیم.

سوال نخست ماموریت این برند چیست؟ رقابت در بازار های بین المللی، افزایش مشارکت با برند های مکمل، گسترش نام تجاری و یا هر ماموریت دیگری که برای برند در نظر گرفته اید را الگو قرار دهید.

آینده تجاری که برای این برند در نظر دارید چیست؟ دیدگاه صاحبان یک برند می تواند در کتابچه راهنما قرار  گیرد و مخاطبان را در تحلیل و بررسی یاری بخشد و اما سومین پرسشی که باید به آن پاسخ داده شود.

جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟ پیش از آن که هر المانی را طراحی کنید و در اختیار افکار عمومی قرار دهید باید به جامعه هدف بی اندیشید، چه کسانی قرار است مخاطب این کتابچه راهنمای برند باشند؟ این کتابچه باید بر اساس پارامتر هایی طراحی شود که برای این جامعه گیرایی داشته باشد. این نکته را به نوعی مهم ترین اصلی می دانیم که باید آن را بشناسید و به کار گیرید.

برند بوک
کتابچه برند

چرا شرکت به برند بوک احتیاج دارد؟

توسعه و همه گیری بازار های آنلاین، توسعه مشاغل مدرن، گسترش فعالیت های صنعتی و افزایش سرمایه گذاری و بسیاری المان های دیگر یک بستر خاص را فراهم نموده اند. بستری گسترده برای رقابت در جامعه جهانی و در برابر برترین ها یکی از آن نقاط هیجان انگیز است. از خود می پرسیم که چرا این کمپانی به برند بوک نیاز دارد؟ اصولا یک دفترچه راهنمای برند چگونه می تواند در روند فعالیت ها مفید واقع شود؟ برند بوک، یک پارامتر قدرتمند است که با استفاده از قدرت طراحی بصری و محتوای متنی می تواند تبدیل به ابزاری متقاعد کننده شود. ابزاری که به اندازه ده ها بازاریاب حرف برای گفتن دارد. این ابزار در نظر بزرگ ترین کمپانی ها ارزشمند شناخته شده است و در طراحی راهنمای برند خود تمام تلاششان را نموده اند. همه آنچه که در یک برند وجود دارد را می توان در قالب متن و تصویر به مخاطب ارائه داد، هر شرکت کوچک یا بزرگی نیاز به یک دفترچه راهنمای برند خواهد داشت.

برند بوک خود را به همان اندازه که نیاز دارید دقیق یا اساسی طراحی کنید. روی چیزهایی که بیشترین اهمیت دارند تاکید کنید، شاید فونت ها برای شما اهمیت چندانی نداشته باشند، اما طرح رنگ عنصری حیاتی در برند شماست. البته، هرچه دستورالعمل ها دقیق تر باشد، بهتر است، اما گنجاندن همه چیز غیرممکن است. جزئیات فنی طراحی را درج کنید تا به طراحان جدید و قدیم اجازه دهید در صورت لزوم به سرعت به آنها مراجعه کنند. این تنها بخشی است که عاقلانه است که برای آن زمان و تلاش صرف کنید، زیرا نه تنها کار کارمندان را بسیار آسان تر می کند، بلکه به شما امکان می دهد تا کاملاً با تمام لوگوها، نمادها و رنگ ها سازگار بمانید. بخشی را به باید ها و نباید ها اختصاص دهید، این کار از هرگونه غافلگیری غیر منتظره جلوگیری می کند و اطمینان حاصل می کند که نام تجاری شما همانطور که دوست دارید به اشتراک گذاشته می شود.

هزینه طراحی برند بوک
مشاوره برندنیگ

قیمت طراحی برند بوک

هر کتابچه برند از 10 تا 100 صفحه می باشد و قیمت طراحی برند بوک به موارد زیادی مانند وسعت کسب و کار، زمینه کاری، محصولات و خدمات شما و هدف شما از تدوین برند بوک که تمامی این عوامل را روی قیمت تاثیرگذار است، برای دریافت دقیق قیمت طراحی برند بوک با کارشناسان وبسازان نوین در ارتباط باشید.

سفارش طراحی برند بوک

به همان صورت که در بالا اشاره کردیم تمام آنچه نام تجاری شما را درگیر می کند، بستگی دارد (تمام موارد مربوط به طراحی ازجمله فونت، پالت رنگ و … ). خدمات طراحی لوگو ارتباط با مخاطب (لحن لوگو)، مستندات مربوط به اهداف، ماموریت و چشم انداز و تاریخچه برند گرفته تا ظاهر و فونت وب سایت و لوازم اداری شرکت (مانند سربرگ) که کارکنان برای ارتباط با مشتری از آن استفاده می‌کنند.

قیمت طراحی برند بوک
کتابچه برند

کتابچه برند راهنمای مفیدی برای استفاده از لوگو در بخش های مختلف مانند وب‌سایت و سربرگ های شرکت می باشد، زیرا مشخصات کامل لوگو به همراه پالت های رنگی با توضیح دقیق شرح داده می شود، پس برند بوک ابزار مفید و کاربردی برای ورود به مسیر برندسازی و برندینگ کسب و کار شما می باشد.

طراحی اصولی برند بوک نتیجه همکاری مدیران شرکت، تیم متخصصی طراحی می باشد، مجموعه وبسازان نوین با سابقه بالای طراحی انواع برند بوک ها برای شرکت ها، فروشگاه ها و کارخانه جات تازه تاسیس و قدیمی همراه شما می باشد و شما می توانید از مشاوران و کارشناسان ما برای دریافت مشاوره رایگان ما برخوردار شوید.

چرا برند بوک برای هر کمپانی ارزشمند است؟

  • نام تجاری و پیام برند توسط برند بوک به مخاطبان القا می شود.
  • بهترین شیوه برای معرفی تمام جنبه های یک کمپانی استفاده از دفترچه راهنمای برند است.
  • این عنصر بستری برای خلاقیت بی نهایت و خلق یک بازاریابی حرفه ای و مدرن است.
  • این دفترچه در داخل کمپانی هم تاثیر گذار است و دیدگاه افراد را نظم می بخشد.
  • نگاهی یکپارچه به برند و نقاط قوت و ضعف آن می تواند برای کمپانی مفید باشد.
  • استایل برند و شخصیت کلی هر کمپانی می تواند در بستر یک دفترچه الکترونیک به بهترین شکل گنجانده شود. ارتباط با مخاطبان از طریق یک کتابچه الکترونیک می تواند گامی مدرن در جهت توسعه هر نام تجاری باشد.

المان های طراحی برند بوک

  1. المان های محتوایی کتابچه راهنمای برند شامل تاریخچه مختصر برند، شخصیت برند و اهداف برند می شود. شعار های تبلیغاتی، معرفی فعالیت ها، خدمات و محصولات هم در این بین می گنجند، این دفترچه نمایی کلی از یک برند را به تصویر می کشد.
  2. المان های تصویری برند بوک شامل، لوگو، تصاویری از محیط داخلی کمپان، تصاویری از محصولات و خدمات می شود. هم چنین در این دفترچه از المان های ثابت یک برند مانند رنگ های مخصوص و فونت طراحی شده هم استفاده می شود.
  3. برند بوک به صورت جامع راه های ارتباطی و دسترسی به کمپانی به شیوه حضوری، الکترونیکی و تلفنی را هم برای مخاطب قرار داده است.
  4. در طراحی برند بوک به صورت حرفه ای عکاسی از محصولات و یا فضای کار شرکت ثبت می شوند. این المان به مخاطب کمک می کند تا با برند ارتباط بهتری برقرار کند.
کتابچه برند
کتابچه برند

نحوه تعریف هویت برند (Brand Identity)

هویت برند چیست و چگونه باید آن را تعریف نمود؟ در یک نگاه جامع می توان نحوه درک مخاطب از برند را هویت آن برند نامید. آن چه که توسط پارامتر های تصویری، متن، ویدئو، صدا، لحن و شخصیت برند به مخاطب انتقال داده شده است همگی القا کننده هویت برند هستند. احساسی که از تماشای لوگوی برند یا تماشای تبلیغات آن به مخاطب دست داده است بیانگر هویت برند خواهد بود و این هویت برند است که جایگاه آن را مشخص خواهد نمود.

مطالعه بیشتر : برندسازی آنلاین

خلق یک هویت در جامعه تجاری، به کمک پارامتر های بصری و متنی تعیین خواهند شد. امروزه برای طراحی المان های برند از برجسته ترین طراحان گرافیک و با تجربه ترین تولید کننده گان محتوا استفاده می شود. هویت برند با خلق تبلیغات، استراتژی های بازاریابی، استراتژی های تولید محتوا، نحوه تعامل با مخاطب و بهبود ویژگی های برند تعریف می شود. شخصی که هویت یک برند را تعریف می کند مخاطب خواهد بود.

طراحی برند بوک
کتابچه برند

تعیین جامعه مخاطبان نخستین گام برای آگاهی از هویت برند خواهد بود. برای چه کسانی تبلیغات می کنید؟ چه بخشی از انسان ها مخاطب شما هستند؟ چه چیزی می تواند هویت و ماهیت شما را برای این دسته از مخاطبان خاص کند؟ مطالعه ویژگی های جامعه هدف و نحوه درست برقراری ارتباط با آنان در اولویت قرار دارد. جایگاه شما در میان رقیبانتان به تفاوت شما در استفاده از همین المان های ساده مربوط می شود.

برند بوک خود را طراحی کنید…

استفاده از تخصص افرادی که در حوزه طراحی تخصصی برند بوک فعالیت داشته اند بهترین گزینه روی میز برای انتخاب است. کمپانی های بسیاری با دریافت اطلاعات و المان های برند شما با کمک طراحان گرافیک، مدیران IT، و نویسندگان برند بوک محصول ویژه مورد نظر شما را خلق می کنند.

طراحی برند بوک
کتابچه برند

برای امتیاز دهی به این پست کلیک کنید
[کل امتیاز: 1 میانگین: 5]

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواهری
جواهری
1 سال قبل

من تمام متن شما را خواندم که واقعاً جذاب و تأثیرگذار بود. من دستورالعمل های برند را با استفاده از ترفندهای ارائه شده شما طراحی کرده ام.

قره داغی
قره داغی
11 ماه قبل

برند بوک شامل چه بخش هایی می شود؟

سید حسین حسینی
مدیر
11 ماه قبل
پاسخ به  قره داغی

اجزای اصلی برند بوک عبارتند از:

بخش درباره برند (An about section)
دستورالعمل های بصری (Visual guidelines)
دستورالعمل های ارتباطی (Communication guidelines)