برند بوک Brand Book چیست؟

برند بوک
برند بوک (Brand Book) یا کتابچه برند، مجموعه‌ای گردآوری شده از استاندارهایی است که هویت برند شما را به صورت بصری به همگان ارائه می دهد.

برند بوک (Brand Book) چیست؟

این عنوان در محیط های حرفه ای و به ویژه در عرصه بین المللی، با عنوان CBIG شناخته می شود، این سند الکترونیکی که به صورت آنلاین و یا آفلاین برای افراد قابل مشاهده است، نمایی کلی از یک برند را به نمایش می گذارد. برند بوک، اصطلاحی است که به یک سند چاپی یا الکترونیکی خاص گفته می شود، در این سند می توانیم هویت بصری یک برند را ببینیم و با فعالیت های کلی آن کمپانی آشنا شویم. محتوای این سند الکترونیک که طی سال های گذشته رواج بسیاری یافته ای، شامل معرفی کامل یک برند می باشد.

امروزه بزرگ ترین برند های تازه تاسیس یا حتی برند های کوچک هم از برند بوک خاص خود را به شکلی حرفه ای طراحی می کنند. این محصول پرزنتر شما خواهد بود و تمامی محصولات، استاندارد ها، افتخارات و فعالیت های شما را در هر عرصه ای خاص مشخص می کند، برند بوک حاصل تلاش طراح گرافیست و تولید محتوای مجموعه خواهد بود. طراحی برند بوک شیوه ای نو برای استحکام بخشیدن و توسعه در هر برندی خواهد بود; در این مقاله سعی داریم تا به برند بوک یا کتابچه برند بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

برند بوک
کتابچه برند

برند بوک یا کتابچه برند چیست؟

این ابزار گویای نگاه یک برند و پرسونای آن است و به طور کلی ابزاری برای توسعه نام تجاری خواهد بود. تمامی عناصری که هویت برند را به دوش می کشند در برند بوک جای میگرند. در کتابچه برند از عناصر بصری مانند لوگو، پالت رنگ، فونت و آیکون ها تا تصاویری که نشان دهنده ماهیت برند هستند استفاده می شود. علاوه بر این ها محتوای نوشتاری برند بوک یا کتابچه برند، شامل عناصری مانند شعار برند، داستان برند و توضیحاتی از نحوه تاسیس برند می باشد.

آنچه از یک برند بوک که در جهان به عنوان دفترچه راهنمای برند نام برده می شود، نشان دادن تمامی استاندارد ها و القای لحن برند به بهترین و شیوا ترین شکل ممکن است. وجود چنین عنصری سبب می شود تا تفاوت ساختار یک برند با دیگری مشخص شود. این دفترچه الکترونیک باید قدرت بیان کافی برای معرفی برند شما را داشته باشد. امروزه یک مدیر تبلیغات خلاق، به خوبی از ارزش این عنصر اطلاع دارد و برای طراحی یک برند بوک عالی، صادقانه تلاش می کند، طراحی برند بوک فعالیتی تخصصی است.

کتابچه برند
کتابچه برند

راهنمای طراحی کتابچه برند

اصول طراحی برند بوک چیست؟ این عنصر می تواند انعکاس تفکر یک برند باشد و نمایی درست و اصولی را به مخاطب ارائه دهد. کتابچه برند، راهنمای مخاطبانی است که سعی دارند تا یک برند را بشناسند، از اهداف آن آگاهی یابند و با ظرافت های سازمان آشنا شوند. این عنصر قرار است تا مخاطب شما را شگفت زده کند و جنبه های برند را به آن ها نشان دهد. زمانی که سخن از طراحی برند بوک به میان می آید، باید بتوانیم به 3 سوال پاسخ دهیم.

سوال نخست ماموریت این برند چیست؟ رقابت در بازار های بین المللی، افزایش مشارکت با برند های مکمل، گسترش نام تجاری و یا هر ماموریت دیگری که برای برند در نظر گرفته اید را الگو قرار دهید.

آینده تجاری که برای این برند در نظر دارید چیست؟ دیدگاه صاحبان یک برند می تواند در کتابچه راهنما قرار  گیرد و مخاطبان را در تحلیل و بررسی یاری بخشد و اما سومین پرسشی که باید به آن پاسخ داده شود.

جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟ پیش از آن که هر المانی را طراحی کنید و در اختیار افکار عمومی قرار دهید باید به جامعه هدف بی اندیشید، چه کسانی قرار است مخاطب این کتابچه راهنمای برند باشند؟ این کتابچه باید بر اساس پارامتر هایی طراحی شود که برای این جامعه گیرایی داشته باشد. این نکته را به نوعی مهم ترین اصلی می دانیم که باید آن را بشناسید و به کار گیرید.

برند بوک
کتابچه برند

چرا شرکت به برند بوک احتیاج دارد؟

توسعه و همه گیری بازار های آنلاین، توسعه مشاغل مدرن، گسترش فعالیت های صنعتی و افزایش سرمایه گذاری و بسیاری المان های دیگر یک بستر خاص را فراهم نموده اند. بستری گسترده برای رقابت در جامعه جهانی و در برابر برترین ها یکی از آن نقاط هیجان انگیز است. از خود می پرسیم که چرا این کمپانی به برند بوک نیاز دارد؟ اصولا یک دفترچه راهنمای برند چگونه می تواند در روند فعالیت ها مفید واقع شود؟ برند بوک، یک پارامتر قدرتمند است که با استفاده از قدرت طراحی بصری و محتوای متنی می تواند تبدیل به ابزاری متقاعد کننده شود. ابزاری که به اندازه ده ها بازاریاب حرف برای گفتن دارد. این ابزار در نظر بزرگ ترین کمپانی ها ارزشمند شناخته شده است و در طراحی راهنمای برند خود تمام تلاششان را نموده اند. همه آنچه که در یک برند وجود دارد را می توان در قالب متن و تصویر به مخاطب ارائه داد، هر شرکت کوچک یا بزرگی نیاز به یک دفترچه راهنمای برند خواهد داشت.

هزینه طراحی برند بوک
کتابچه برند

چرا برند بوک برای هر کمپانی ارزشمند است؟

  • نام تجاری و پیام برند توسط برند بوک به مخاطبان القا می شود.
  • بهترین شیوه برای معرفی تمام جنبه های یک کمپانی استفاده از دفترچه راهنمای برند است.
  • این عنصر بستری برای خلاقیت بی نهایت و خلق یک بازاریابی حرفه ای و مدرن است.
  • این دفترچه در داخل کمپانی هم تاثیر گذار است و دیدگاه افراد را نظم می بخشد.
  • نگاهی یکپارچه به برند و نقاط قوت و ضعف آن می تواند برای کمپانی مفید باشد.
  • استایل برند و شخصیت کلی هر کمپانی می تواند در بستر یک دفترچه الکترونیک به بهترین شکل گنجانده شود. ارتباط با مخاطبان از طریق یک کتابچه الکترونیک می تواند گامی مدرن در جهت توسعه هر نام تجاری باشد.

المان های طراحی برند بوک

  1. المان های محتوایی کتابچه راهنمای برند شامل تاریخچه مختصر برند، شخصیت برند و اهداف برند می شود. شعار های تبلیغاتی، معرفی فعالیت ها، خدمات و محصولات هم در این بین می گنجند، این دفترچه نمایی کلی از یک برند را به تصویر می کشد.
  2. المان های تصویری برند بوک شامل، لوگو، تصاویری از محیط داخلی کمپان، تصاویری از محصولات و خدمات می شود. هم چنین در این دفترچه از المان های ثابت یک برند مانند رنگ های مخصوص و فونت طراحی شده هم استفاده می شود.
  3. برند بوک به صورت جامع راه های ارتباطی و دسترسی به کمپانی به شیوه حضوری، الکترونیکی و تلفنی را هم برای مخاطب قرار داده است.
  4. در طراحی برند بوک به صورت حرفه ای عکاسی از محصولات و یا فضای کار شرکت ثبت می شوند. این المان به مخاطب کمک می کند تا با برند ارتباط بهتری برقرار کند.
کتابچه برند
کتابچه برند

نحوه تعریف هویت برند (Brand Identity)

هویت برند چیست و چگونه باید آن را تعریف نمود؟ در یک نگاه جامع می توان نحوه درک مخاطب از برند را هویت آن برند نامید. آن چه که توسط پارامتر های تصویری، متن، ویدئو، صدا، لحن و شخصیت برند به مخاطب انتقال داده شده است همگی القا کننده هویت برند هستند. احساسی که از تماشای لوگوی برند یا تماشای تبلیغات آن به مخاطب دست داده است بیانگر هویت برند خواهد بود و این هویت برند است که جایگاه آن را مشخص خواهد نمود.

خلق یک هویت در جامعه تجاری، به کمک پارامتر های بصری و متنی تعیین خواهند شد. امروزه برای طراحی المان های برند از برجسته ترین طراحان گرافیک و با تجربه ترین تولید کننده گان محتوا استفاده می شود. هویت برند با خلق تبلیغات، استراتژی های بازاریابی، استراتژی های تولید محتوا، نحوه تعامل با مخاطب و بهبود ویژگی های برند تعریف می شود. شخصی که هویت یک برند را تعریف می کند مخاطب خواهد بود.

طراحی برند بوک
کتابچه برند

تعیین جامعه مخاطبان نخستین گام برای آگاهی از هویت برند خواهد بود. برای چه کسانی تبلیغات می کنید؟ چه بخشی از انسان ها مخاطب شما هستند؟ چه چیزی می تواند هویت و ماهیت شما را برای این دسته از مخاطبان خاص کند؟ مطالعه ویژگی های جامعه هدف و نحوه درست برقراری ارتباط با آنان در اولویت قرار دارد. جایگاه شما در میان رقیبانتان به تفاوت شما در استفاده از همین المان های ساده مربوط می شود.

برند بوک خود را طراحی کنید…

استفاده از تخصص افرادی که در حوزه طراحی تخصصی برند بوک فعالیت داشته اند بهترین گزینه روی میز برای انتخاب است. کمپانی های بسیاری با دریافت اطلاعات و المان های برند شما با کمک طراحان گرافیک، مدیران IT، و نویسندگان برند بوک محصول ویژه مورد نظر شما را خلق می کنند.

طراحی برند بوک
کتابچه برند

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments